Дніпропетровський національний історичний музей

Потьомкін Олексій Миколайович

26.03.1921 — 25.08.2003
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії майорові Потьомкіну О.М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу (№ 3517).

Народився 26 березня 1921 року в селі Весело-Вознесєнка зараз Некліновський район Ростовської області. Росіянин. Після семирічки навчався в Таганрозькому педагогічному технікумі. У 1939 році навчався в Ростовському педагогічному інституті. Закінчив Військову академію імені М.В. Фрунзе і Військову академію Генштабу. Працював на посаді заступника командувача Московським військовим округом по бойовій підготовці, членом Військової Ради округу. Був начальником штабу Цивільної оборони СРСР і радник командувача військовим округом в Національній народній армії НДР, а потім — Головний генерал-інспектор військ Варшавського Договору. Жив в Москві. Був головою клубу Героїв Радянського Союзу, Героїв Російської Федерації і повних кавалерів ордена Слави Моськви і Московської області. Помер 25 серпня 2003 року. Нагороджений орденомі і медалями, іноземними орденами. Почесний громадянин Дніпропетровська, Балти та Котовська. Всього за роки війни був тричі поранений і двічі контужений.

Начальник штабу 78-го гвардійського стрілецького полку (25-я гвардійська стрілецька дивізія, 6-я армія, Південно-Західний фронт), гвардії майор.

У ніч на 26 вересня Потьомкін на чолі десантної групи форсував Дніпро. Начальник штабу відразу ж приступив до організації взаємозв’язку з підрозділами, сусідами, з штабом дивізії. Форсування пройшло вдало. Але на правом бережу десант зустрів опір противника. Потьомкін зв’язався з штабом дивізії і попросив підтримки.
Гвардійці атакували. Потьомкін розмістив штаб на правом березі в центрі бойових дій.
Коли німці атакували танками, Потьомкін наказав саперам поставити мінну загороду. Переправа працювала без збоїв.
На плацдармі скупчилося багато тяжкопораненних гвардійців. Потьомкін організував евакуацію.


Hosting Ukraine Creative Commons