Дніпропетровський національний історичний музей

Літературно-мистецька виставка «Яворницький – літературний герой»

Виставка вперше познайомить відвідувачів із зібраними воєдино справжніми раритетами з фондової колекції музею, що ілюструють і розкривають художні інтерпретації постаті Д. Яворницького як конкретного історичного образу в українській літературі кін. ХІХ- поч. ХХІ ст. та в епістолярних джерелах 1880-1910-х рр.

На думку історика Д. Дорошенка Д. Яворницький «ціле своє життя присвятив культу запорозького козацтва», а М. Рильському він здавався запорожцем-характерником, сучасником тих подій, про які розповідав. Олесь Гончар бачив у ньому «пішого Дон Кіхота», відкривача цілої Козацької цивілізації, а О. Ільченку він скидався на загадкового Козака Мамая. Професор В. Ульяновський вважає, що у випадку з Д. Яворницьким стався рідкісний факт проникнення історика у «предмет» своїх студій до такої міри, що останній став осердям особистого життя самого дослідника; відбулося «органічне поєднання суб’єкта й об’єкта вивчення, автора і героя, історичних реалій і суб’єктивно-інтимних, навіть інтуїтивних почуттів». То ж хто він, Дмитро Яворницький, через призму століть і письменницьких роздумів? А що як і справді – характерник?
Д. Яворницький був і залишається тим життєдайним джерелом України, з якого черпали і черпають творчу наснагу, сюжети й образи живописці та графіки, скульптори й майстри народного мистецтва, композитори і діячі кіно, режисери й актори. Непересічна постать вченого, знавця історії Запорозького Козацтва, ще за життя надихала і нині спонукає письменників та творчих особистостей на створення і присвячених йому високохудожніх творів різних літературних родів і жанрів: прозових, зокрема романів, повістей, оповідань (Д. Мордовець «Дві долі», В. Чапленко «Українці», Г. Мазуренко «Не той козак, хто поборов…», В. Домонтович «Без грунту», Олесь Гончар – «Собор», «Циклон», «Великий Луг», О. Ільченко «Козацькому роду нема переводу», Ю. Смолич «Мир хатам, війна палацам»), поетичних творів, наприклад, циклів (М. Чхан «Яворині думи», Ю. Андрухович «Кишеньковий Яворницький»), окремих поезій (Я. Щоголєв, К. Білиловський, М. Кропивницький, М. Зеров, Т. Романченко, Яр Славутич, Г. Шепітько, Н. Нікуліна, Леся Степовичка, М. Сарма-Соколовський, Г. Прокопенко, О. Завгородній, С. Бурлаков, Ю. Кириченко, М. Цибенко, О. Ющенко та ін.), драматичних творів (В. Савченко «Народжений під знаком Скорпіона», В. Герасимчук «Рєпін і Яворницький») тощо.

Експозиційний ряд виставки складають:

  • рукописи, книжкові та журнальні видання творів, присвячених Д. Яворницькому;
  • автографи листів із віршами-посвятами Д. Яворницькому його сучасників;
  • автобіографічний роман «За чужий гріх» та ліричний щоденник Д. Яворницького – поетична збірка «Вечірні зорі»;
  • галерея світлин «Яворницький і музей»; меморіальні речі вченого;
  • малюнки І. Рєпіна, М. Струннікова, В. Мате, подаровані Д. Яворницькому;
  • ілюстрації художників Р. Багаутдінова, Р. Волинського, А. Дерев’янка, В. Єрмакова, В. Хвороста, С. Алієва-Ковики до творів Д. Яворницького, Т. Сулими, Олеся Гончара.

На відкритті передбачається обговорення літературних, біографічних, історичних та фольклорних сюжетів, зокрема «Сучасники про Д. Яворницького», «Яворницький і Махно», «Легенди та перекази про характерників», прозвучать вірші дніпропетровських поетів та творчої молоді, присвячені Д. Яворницькому.

Автор проекту – Наталія Василенко, старший науковий співробітник музею «Літературне Придніпров’я»

1-javor01_н.jpg 2-javor01-(1).jpg

Прем’єра вистава за оповіданням Тетяни Сулими «Катеринославські публіцистки» у виконанні акторів Павлоградського фольклорно-обрядового театру «Вертеп Марії» Марії Кравченко, Ольги Карплюк, Наталки Мальцевої.

DSC_2503_-d-692x460.jpg DSC_2511_-d.jpg DSC_2515_-d-692x460.jpg DSC_2522_-d1.jpg DSC_2526_-d-692x460.jpg DSC_2548_-d1.jpg IMG_1328.jpg IMG_1336.jpg IMG_1337.jpg IMG_1350.jpg IMG_1354.jpg IMG_1367.jpg IMG_1371.jpg IMG_1375.jpg IMG_1392.jpg IMG_1395.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons