Дніпропетровський національний історичний музей

Українська Бельгія: іноземні інвестиції в Україні. Кінець ХІХ – початок ХХ ст.

Фундатор виставки — Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.Яворницького, в особі директора Капустіної Надії Іванівни.

Автор виставки — завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. — поч. ХХ ст. — Лазебник Валентина Іванівна.

Дизайнер виставки — Малієнко Юрій Миколайович.

Сьогодні Україна, розглядаючи перспективи економічного розвитку країни, пов’язує їх з питанням інтеграції в європейське економічне співтовариство. Тому вивчення історичного досвіду, який з усією очевидністю дає нам приклади успішного економічного співробітництва різних європейських структур як на загальнодержавному, так і регіональному рівні, є досить актуальним. Прикладом такого співробітництва є Криворізько — Придніпровсько — Донецький підрегіон Великого Півдня України, що став у ХІХ — поч. ХХ ст. центром залучення підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, завдяки яким тут створився унікальний промисловий комплекс (колишня Катеринославська губернія — сучасні Дніпропетровська, Луганська, Донецька і Запорізька області).

Багатий мінеральними ресурсами регіон — залізна і марганцева руди, кам’яне вугілля — у другій половині ХІХ ст. став інтенсивно індустріалізуватися. На його території за короткий час виросли два найпотужніші в Російській імперії і Східній Європі центри важкої промисловості — Донецький басейн (кам’яно-вугільна, металургійна і хімічна промисловість), Дніпровський промисловий район (залізорудна і металургійна промисловість, машинобудування). Була побудована густа мережа залізниць, яка зв’язала Донбас з Кривбасом (Катерининська залізниця) і морем. Відтоді розпочалась історія піднесення промислового регіону України. Тут виникло величезне гірничозаводське виробництво, «найкраща квітка промислового капіталізму».

Гірничо-металургійна промисловість Півдня України зобов’язана своїм виникненням перш за все іноземним компаніям. Особливо значним був вплив бельгійського підприємницького капіталу, через що сучасники називали Катеринославську губернію «Українською Бельгією» і «Десятою Бельгійською Провінцією». Бельгія була першим і основним іноземним інвестором імперії, але її інтерес був зосереджений у Придніпровсько-Донецькому регіоні в Україні, де вона зробила величезний внесок у модернізацію економіки і розвиток регіону, який зараз є Південно-Східною Україною.

Новий гірничозаводський район залишив далеко позаду і затьмарив своєю славою інші райони — Уральський і Польський. За темпами зростання промисловості регіону — «успіхи нечувані, картина розвитку — американська» — констатували дослідники на початку ХХ ст.

Так, завдяки природним багатствам і іноземним підприємницьким капіталам Катеринославська губернія стала одним з найпотужніших індустріальних центрів імперії і найрозвинутішим регіоном всієї України, який на 1913 рік давав майже 70% видобутку вугілля, 69% виплавки чавуну, 58% заліза і 57% сталі Російської імперії. Такою була історія, що залишила нам у спадок чимало свідоцтв тих часів.

Виставка презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Бельгії в кінці ХІХ — на початку ХХ ст. На виставці представлено майже 250 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період бурхливого розвитку українського регіону. Музейні предмети розповідають про історію діяльності бельгійських підприємців і капіталів у гірничій, металургійній, машинобудівній та хімічній промисловості і у сфері міського транспорту і електрики регіону.

Справжніми свідоцтвами тих подій є представлені на виставці акції і облігації бельгійських акціонерних товариств, що діяли в губернії. Джерелом їх надходження стала родина дніпровського мецената Дмитра Олександровича Піркла, який протягом 2011-2015 років купував їх на теренах Європи і дарував музею. Завдяки дарункам Дніпропетровський національний історичний музей чи не єдиний в України, що володіє багатою і цінною колекцією оригінальних джерел з історії центрального і східного регіону країни. Крім того представлені фотокартки і портрети бельгійських і українських підприємств, керівників і засновників заводів, рудників, шахт. На фотокартках відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників. Рудники, шахти, продукція заводів, і звісно, зображення робітників — металургів, шахтарів. Промисловий бум створив робочі місця для десятків тисяч мешканців краю.

Справі допомагала реклама — кольорова, художня, російською і французькою мовами — її мало кожне бельгійське підприємство. Унікальні фото самодіяльного театру «Малороси» на Петровському заводі (м. Єнакієво), духового оркестру Донецького скляного заводу, побудовані за рахунок керівництва підприємств православні і католицькі храми, театри, парки і бібліотеки.

Завдяки промисловому розвитку змінюються і облаштовуються міста, створюються селища. Географія підприємств — найрізноманітніша — це Катеринослав (сучасний Дніпро), Кам’янське, Кривий Ріг, Верхньодніпровськ і Нижньодніпровськ, Луганськ, Єнакієве, Маріуполь, Успенськ, Костянтинівка, Горлівка, Дебальцеве, Торез, Ірміне, Краматорськ та ін. Чимало з підприємств, створених у 1890-ті роки, працюють до сьогодні.

IMG_9850.jpg IMG_9848.jpg IMG_9845.jpg IMG_9843.jpg IMG_9841.jpg IMG_9839.jpg IMG_9833.jpg IMG_9832.jpg IMG_9829.jpg IMG_9826.jpg IMG_9822.jpg IMG_9884.jpg IMG_9879.jpg IMG_9874.jpg IMG_9868.jpg IMG_9864.jpg IMG_9863.jpg IMG_9858.jpg IMG_9852.jpg IMG_9851.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons