Дніпропетровський національний історичний музей

Міні-виставка «Богдан Хмельницький: на перетині зовнішньополітичних зв’язків»

Богдан Хмельницький – непересічна особа в історії України, гетьман, лідер козацтва у період Національно-визвольної революції (1648–1657 рр.). Перша визначна битва на шляху до становлення козацької держави – Гетьманщини, відбулася 370 років тому та тривала з 29 квітня по 16 травня 1648 р. на території сучасної Дніпропетровщини і отримала назву за місцем події – Жовтоводської.

Від самого початку конфлікту з Річчю Посполитою Богдан Хмельницький проводив активну зовнішню політику: уклав союз з Кримським ханством, намагався залучити до воєнних дій Московське царство, підтримував відносини зі Швецією та Трансільванією, уклав династичний шлюб з Молдовським князівством. Також відомо про лист лідера Англійської революції, лорд-протектора О. Кромвеля 1649 р. Його текст не зберігся, однак до наших часів дійшла інтитуляція (титульна частина), де в патетичному стилі перераховано здобутки й чесноти козацького вождя: «Богдан Хмельницький, Божою милістю генералісимус війська й стародавньої грецької релігії та Церкви, володар усіх запорозьких козаків, пострах і винищувач польської шляхти, завойовник фортець, викорінювач римських священиків, переслідувач язичників, антихриста і юдеїв…».

Про активні міжнародні зв’язки Б. Хмельницького свідчить міні-виставка, що створена до ювілею битви на р. Жовні Води та розташована у залі № 2 , присвяченому історії козацтва, Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького. Тут можна побачити унікальні пам’ятки – уривок з літопису Граб’янки початку ХVIII ст., де оповідується про події Національно-визвольної революції та походи Богдана Хмельницького; сагайдак, виготовлений у Кримському ханстві у ХVІІІ ст.; стрілу російського виробництва ХVІІ ст.; монети Речі Посполитої XVII–XVIII ст.

Комплекс представлених речей демонструє, що Богдана Хмельницький намагався підтримувати відносини з усіма можливими країнами задля єдиної мети – захисту молодої козацької держави.

Виставка тривати у залі №2 історичного музею з травня по липень 2018 року.

CAM00909.jpg CAM00908.jpg CAM00905.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons