Дніпропетровський національний історичний музей

Міні-виставка «Вік козацької архітектури»

Міні-виставка приурочена до 240 річниці від зведення Свято-Троїцького собору в м. Новомосковськ.

Відомим спадком козацької доби для Дніпропетровщини є Свято-Троїцький собор у Новомосковську, збудований у 1778 р. видатним зодчим Я. Погребняком. Унікальність цієї споруди полягає у тому, що вона збудована без жодного цвяху. Така особливість обумовлена вимогою козаків, які проводячи аналогії з біблійними сюжетами, хотіли, аби у церкві, побудованої на честь святої Тройці не було жодного залізного цвяху.

Троїцький собор у 1830 р. було відремонтовано. У 1887-1888 рр. – перескладено «по старому зразку», але з деякими змінами майстром-реставратором Олексієм Пахучим. Після реконструкції побудовано дзвіницю Свято-Троїцького собору. У радянські часи собор використовували як склад. Ставлення тодішньої влади до цієї духовної пам’ятки українського народу покладене в основу роману Олеся Гончара «Собор».

У фондах музею зберігається багато унікальних скарбів, що свідчать про історію храму.

Нажаль багато архітектурних шедеврів козацьких часів, простоявши сотні років, не пережили радянської доби. Святині були жорстоко зруйновані і зараз про їх зовнішній вигляд свідчать фотографії, значну кількість яких зібрав Д.І. Яворницький. У межах міні-виставки розташовані світлини козацьких церков з м. Нікополь, с. Покровське (Нікопольський район), с. Воскресенівка (Новомосковський район).

Триватиме у залі №2 Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького з жовтня по листопад 2018 р.

Автор міні-виставки: старший науковий співробітник, к. і. н. Павленко С.С.

IMG_20181004_093515.jpg IMG_20181004_093527.jpg IMG_20181004_093537.jpg


Hosting Ukraine Creative Commons