Знахідка фрагмента єврейського надгробка: важлива і сумна подія

Вранці надійшов сигнал від жителів на Набережній Перемоги — на ділянці біля Палацу дітей та юнацтва, що при ритті траншеї, був виявлений фрагмент якоїсь плити.

Зав. відділом археології, кандидат історичних наук Олександр Старий і зав. відділом «Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області» кандидат історичних наук Максим Кавун виїхали на місце. Поспілкувалися з будівельниками. За їх словами, фрагмент був виявлений два дні тому.

Знахідку обстежили і перевезли до господарчого двору історичного музею.

Це фрагмент надгробка з чорного лабрадориту. За зовнішніми ознаками — кінець XIX — початок XX століття. Напис на івриті добре читається, але збереглися фрагменти слів і окремі літери. Їх потрібно перевести і спробувати розшифрувати.

Як цей фрагмент виявився біля колишнього Палацу піонерів? Це намивна територія 1970-х років на місці колишнього Воронцовського острова. Тут ніколи не було єврейських кладовищ.

На думку М.Е. Кавуна, цей фрагмент надгробка, швидше за все, з Нового єврейського кладовища (нині парк Писаржевського). Хоча, можливо, і з Старого Єврейського кладовища, закритого в 1947 році (район вул. Шпіндяка). Нове Єврейське кладовище було закрито в 1963 році, при цьому надгробки прибиралися і використовувалися як будівельний матеріал.

Швидше за все, в загальній масі будматеріалів, при формуванні зони Набережній Перемоги, сюди і потрапив цей фрагмент.

Знахідка цього фрагмента — ще один привід згадати про сумну долю некрополів нашого міста — в тому числі єврейських кладовищ Катеринослава.

Цілком можливо виставити цей фрагмент надгробка в одному із залів історичного музею, як відображення долі всіх історичних некрополів нашого міста в XX столітті.