Завірюха Миколай Андрійович

1909 – 26.09.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 10.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії рядовому Завірюсі М.А. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився у 1909 р. в с. Заплавка Магдалинівського р-ну Дніпропетровської обл. в сім’ї робітника. Укра­їнец. Закінчив 7 класів. Працював директором швацької масйстерні в пмт Сахновщина Харківської обл. В Радянській Армії з вересня, на фронті з грудня 1941 р. Загинув 26 вересня 1943 р. Похований в с. Вовніги Солонянського р-ну.
Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапору.

Стрілець 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії. Гвардії рядовий.

Було 3 години ночі 26 вересня 1943 р. Час тягнувся повільно. Перша десантна група була виявлена, коли перетнули вже середину річки. Підвісивши запалювальні ракети, гітлерівці відкрили вогонь. Дніпро бушувало від вибухів.
Рятувало мистецтво понтонерів, що маневрували між вибухами. Ось і беріг. Паром причалив біля балки. Десантники швидко підійнялися на берег і кинулися до ворожих позицій, зав’язали бій. Завірюха першим увірвався в траншею і знищив декілька гітлерівців. Гітлерівці вибиті, але гвардійці спрямувалися вперед і підійшли до висоти 130,3. Бій був запеклий, але не тривалий. Висота була пануючою, і противник втрачав контроль над переправою. Гв. рядовий Завірюха і тут був попереду. Він одним з перших опинився на висоті.
Противник контратакував. Разом з бійцями відобразив п’ять контратак, знищивши з артилеристами і кулеметниками до 2-х батальйонів піхоти. Було підбито 4 танки. У напружений момент бою, коли в запеклій сутичці загинув командир взводу, Завірюха очолив підрозділ і повів в контратаку. Коли успіх бою вже близьким, ворожа куля вбила Героя.
Гв. рядовий Завірюха вніс гідний вклад до захвату плацдарму і його утримання, на вівтар Вітчизни поклав життя.