Історичний музей та Дніпровська міська рада презентують нову книгу історичних нарисів Валентини Лазебник “Почесні громадяни міста Катеринослава. 1868-1917”. Книга видана у Арт-Пресі у 2020 році (має 232 сторінки і 200 ілюстрацій).
Книга присвячена людям, імена яких протягом 100 років були приховані та небажані для радянської історії, головними героями якої були революціонери та партійні діячі. Та й тема почесного громадянства міст була татуйованою, адже ці особистості мали стосунок до елітарної частини суспільства – князі, дворяни, купці, благодійники, громадські діячі, просвітяни, тобто особи “непролетарського походження”. Навіть коли у 1978 році інститут почесного громадянства відновили, перших почесних громадян не згадували.
Повернула їх в історію міста В.І. Лазебник, через тривале дослідження і пошук в архівах, бібліотеках, музейних фондах України та Росії за часів Незалежності. Від того далекого 1868 року, коли в місті з’явився перший Почесний громадянин і до 1917 року найвищого звання міста удостоєно 12 осіб. У своїй більшості вони жили і працювали в Катеринославі, були знайомі між собою, спілкувалися, зустрічалися на зборах громадських та самоврядних установ, де вирішували питання покращення життя міста та його мешканців. Гідні вони чи ні, не нам судити, адже ми не маємо такого роду робіт наших попередників.
У Лазебник це перше видання, в якому вона зібрала “під одним дахом” непересічних осіб з цікавими долями і драматичними сторінками життя.
Серед героїв книг люди, чиї імена носять вулиці Дніпра, на будинках, де вони жили і працювали, встановлені меморіальні дошки, а Олександру Полю – величний пам’ятник. Проходячи повз них, згадайте цих людей та їх реальні дії. В цьому вам і допоможе запропонована книга нарисів.
Звання Почесного громадянина міста Дніпропетровська – Дніпра удостоєно 45 осіб. Книга надає їх імена на своїх сторінках у вигляді списку.
Автор тексту: В.І. Лазебник, завідувачка відділом історії України і краю XIV – поч.. ХХ ст., Почесний громадянин Дніпра.