Речі німецького походження в Дніпропетровському істо­ричному музеї

Демократичні перетворення останнього десятиліття ввели в науковий обіг нові фактичні дані з історії національних меншин, котрі мешкають в нашому краї. Це стосується перш за все німецького населення, історії заселення краю іноземцями, стану їх господарства, соціокультурних зв’язків.
У фондах Дніпропетровського історичного музею ім. Д. Яворницького зберігається до 600 од. предметів німецького походження. Всі вони в більшій чи меншій мірі віддзеркалюють російсько-німецько-українські політичні та економічні відносини і етнокультурні зв’язки трьох народів на протязі майже двох століть.
Матеріали надходили як результат цільових зборів: О.М. Поль (1880-і рр.— Катеринослав, Кривий Ріг, ін.); Д.І. Яворницький (1918—1930-і рр.— Катеринославська губернія); Г.Ф. Ватченко (1960—1970-і рр.— Дніпропетровська область); В.С. Прокудо (1970—1980-і рр.— Дніпропетровська обл., Новомосковський район, Урал); Г.Ф. Шамрай, В.В. Буряк, Н.О. Степаненко (1980—90-і рр.— закупки через комісійну торгівлю і з рук у населення міста і області, у колекціонерів); М.Й. Сердюк, Л.К. Божко (1992 р.— етнографічна експедиція в колишню німецьку колонію с. Ямбург Дніпропетровської обл.); Л.М. Маркова, Г.С. Монастирна (1990-і рр.— цільовий збір речових і фотоматеріалів колишніх репресованих і репатрійованих німців).
У складі зібрань: предмети побуту і культу нащадків німців-колоністів, які мешкають на території Дніпропетровської області.
Викликають інтерес меблі, виготовлені німецькою артіллю «Бричка» (с. Ямбург Катеринославської губернії, кінець XIX ст.), і чавунна вафельниця.
Значне місце в збірці предметів німецького походження посідають нумізматичні матеріали. Це мідні, цинкові, залізні і алюмінієві монети королівств, герцогств і міст Німеччини періоду 1889—1916 гг. Цікавими і рідкісними є гроші 1921 —1922 р., виготовлені з пластмаси в саксонському місті Мейсені (марка — схрещені мечі). Серія таких монет складається з 7 номіналів: від 5 пфенігів до 20 марок включно. Нумізматичну збірку поповнюють колекції з фалеристики, орденів і медалей, жетонів, а також 100 одиниць бон, що надійшли в дар від колекціонера М.О. Штейна; нагороди фашистської Німеччини.
У складі зібрання предмети холодної і вогнепальної німецької зброї; мисливські кинджали, рушниці, багнети зразка 1898— 1905 рр., пістолети, кортики, шаблі, деякі зразки зброї фірми «Zоlіngen».
Значна колекція німецької зброї часів другої світової війни.
Музей зберігає до 40 одиниць німецької порцеляни. Це вази, тарілки, кухлі і ін. види посуду заводів Тюрінгії і Баварії. Час виготовлення посуду XVIII—XIX—XX ст.
У зібранні наявні годинники кишенькові, настінні, настільні і камінні періоду XIX—XX ст., а також фотоапарати XX ст. У художньому відношенні цікаві годинники фірми «Весkеr» в порцелянових футлярах.
Книжкове зібрання незначне. Воно подане декількома примірниками різних видань міст Берліна («Древняя мифология», 1786.— 268 с.— 8), Лейпцига и Франкфурта (Обермейер. Картинная галерея монастырских злоупотреблений, 1784.— Кн. 2.— 262 с.), а також буклетами, присвяченими в’язням концтаборів періоду другої світової війни (в основному фотохроніка ТАРС).
Сучасні матеріали відбивають політичні, економічні та культурні зв’язки між СРСР, ФРН та НДР.

Божко Л.К., головний хранитель ДІМу

Регіональне і загальне в історії: Тези міжнародної наукової конференції, присвяченої 140-річчю від дня народження Д.І.Яворницького та 90-літтю XIII Археологічного з’їзду (9 листопада 1995 р.). Дніпропетровськ, 1995. — 328 с.