До історії створення керамічної колекції ДНІМ

Колекція національного історичного музей ім. Д.І. Яворницького формувалась впродовж декількох століть. І потрапляли музейні предмети до нашої колекції з рук видатних людей. Навіть, якщо говорити про окремі колекції музейного зібрання, зокрема, керамічну, то доводиться згадувати про постаті української історичної науки просто таки велетенські.

В експозиції давньої історії нашого музею присутній експонат, що знайдений був при розкопках, які провадив Вікентій Хвойка. Трипільська корчага, що знайдена на Київщині, була передана в 30-ті роки по міжмузейному обміну. Вона дає можливість нам згадувати цю надзвичайну і легендарну постать в української історичної науки, і його внесок в суспільну свідомость.

Присутній в експозиції і ще один трипільській горщик, знайдений на території нашого краю – біля села Животилівка Новомосковського району в кургані Майдан, розкопки 1934-го року. Доля людини, з рук якої цей горщик потрапив в колекцію музею, на жаль, точно відображує трагічну історію України 30-х років. Трохим Тесля – блискучий вчений, що мав стати гордістю вітчизняної історичної науки, розділив долю української інтелігенції, був заарештований і за наказом військового прокурора Київського військового округу, розстріляний. З метою приховати масштаб розстрілів, вирок приховувався, натомість родині повідомляли про вирок – 10 років без права листування, і близькі довгі роки плекали надії на повернення Трохима.

Звісно, що левову частку колекції становлять експонати, які знайдені і передані музею дніпровськими істориками. Автор експозиції зали найдавнішої історії – Людмила Крилова. Понад 20-ти років вона присвятила археології і музею і, звісно, що більшість кераміки, яку можна споглядати в залі, знайдена саме завдяки Людмилі Петрівні. Серед цих предметів є такі унікальні, як серезлієвська статуетка, відверто культовий предмет. Перші дослідники відносили такі статуетки до пізнього трипілля і тільки Дмитро Тєлєгін виокремив їх як самостійну групу. Цікаво, що серезлієвську статуетку, яку знайшла Людмила Крилова, значно доповнює колекція статуеток, знайдених ще одним видатним археологом нашого міста – Володимиром Ромашкою. На жаль, вона знаходиться в фондах, втім, сучасні технології дадуть можливість продемонструвати їх відвідувачам.

Оскільки вже пролунало ім’я Дмитра Тєлєгіна, то є можливість показати відвідувачам і предмет, що потрапив в колекцію з рук цього невгамовного і відданого своїй справі вченого. Це перший предмет в експозиції з керамічної колекції, який, власне і зустрічає відвідувача – неолітичний горщик, знайдений в 1967 році в Солонянському районі в селі Микільське-на-Дніпрі, в широковідомому неолітичному могильнику. Практична археологія, наукові розробки, видавнича діяльність, охорона пам’яток, педагогічна робота, і, нарешті, дитячий гурток – це все про Тєлєгіна. Вражає багатогранність та роботоспроможність вченого.

Безумовно, неможливо обійти увагою археологічну діяльність Дмитра Яворницького. Велика частина його зусиль була присвячена саме археології і в експозиції є можливість це продемонструвати, проте, на жаль, не в тій мірі, на яку заслуговує його подвижницька праця. Ямний та зрубний горщики (село Веселе и Перещепине) з розкопок Дмитра Івановича презентують, ймовірно перший етап його археологічної діяльності.

Різноманіттям характеризуються предмети експозиції, які надійшли від Олександра Бодянського. Не тільки колекція, а і сама людина, безумовно, скарб для української археологічної науки, не кажучи вже про біографів. За епізодами його життя можна було б зняти не один вестерн. Наш музей надає можливість споглядати прекрасні зразки черняхівського столового посуду. Цим ми зобов’язані саме Олександру Бодянському і його численним розвідкам.

Олександр Поль створив одну з найбільших колекцій, що увійшли до фонду музею. Експозиція надає можливість переконатися в цьому. Більша частина античної колекції, що представлена в експозиції, належала саме Олександру Миколайовичу, людині, яка перегорнула провінційну сторінку нашої історії і спонукала місто зайняти місце крупного промислового, наукового, освітнього центру. Окрім всіх його величезних заслуг, розкопки, що провадив Олександр Поль, займають місце одних з найперших в Україні.

Автор: С.В. Івлева, с.н.с. відділу науково-просвітницької роботи ДНІМ