Музейне свято просто неба “Чисті джерела”

Свято проводиться з 1989 року і присвячене Міжнародному дню музеїв – 18 травня. Як завжди, в цей день до музею приходять народні умільці, і на майданчику біля музею з’являється справжнє Місто Майстрів. Однак, його метою є не тільки і не стільки показати виставки виробів самодіяльних народних майстрів різних жанрів, а, в першу чергу, показати прийоми роботи, дати можливість гостям свята побачити, як народжуються витвори декоративно-ужиткового мистецтва, дізнатися про історію, зародження традиційних напрямків народного мистецтва краю і роль Д.І.Яворницького у його дослідженні, зберіганні й популяризації.
Стрімко закрутиться гончарне коло, і ось вже в руках майстра з’явиться чудернацький глечик або велична ваза. Змах пензлика – і на папері в петриківського майстра заспівають чарівні птахи. Акуратний рух голки – і на полотні розквітнуть яскраві квіти. Неприваблива лоза сплететься за бажанням майстра у капелюхи, корзини і, навіть, меблі. А холодне каміння й метал, приборкані вмілою рукою, стають прикрасою і талісманом…
Бажаючі можуть не тільки спостерігати за роботою майстра, але й самі спробувати свої сили. Крім того, на святі є можливість простежити еволюцію декоративно-ужиткового мистецтва краю. Адже ми не можемо дотримуватися канонів мистецтва минулих епох. Цікаво спостерігати, як відбиваються ці канони на сучасному етапі, як національні елементи використовуються під час створення сучасного одягу, речей побуду. Разом з відомими майстрами в святі беруть участь вихованці будинків творчості дітей та юнацтва. Спостерігаючи за роботою зрілих майстрів, діти, з одного боку, зберігають спадкоємність стилів, а з іншого – формують особисту творчу манеру.

Кожен рік музей додає до свята якусь нову деталь. Відвідували свято і запорізьки козаки на конях, і театральні колективи, відбулися фольклорний фестиваль і весільний обряд, демонстрували своє мистецтво боротьби військово-спортивні клуби.  З 2001 року кожне свято отримує свою тему, пов’язану з історією нашого міста або краю (2001 р. – 225 років м.Дніпропетровську; 2002 р. – 170 років з дня народження О.М.Поля, почесного громадянина, підприємця, колекціонера; 2003 р. – український ярмарок; 2004 р. – багатонаціональність краю; 2005 р. – 150 років з дня народження Д.І.Яворницького).
Веселі конкурси, ігри та гумор – постійні супутники музейного свята. Приваблює відвідувачів і своєрідний пісенний конкурс, під час якого бажаючі виконують популярні пісні: народні і сучасні. Ігри та конкурси сприяють підвищенню активності відвідувачів, які з пасивних спостерігачів перетворюються на учасників свята. Під час «Чистих джерел» можна побачити і своєрідний звіт про роботу музейної програми – виставку малюнків учнів шкіл міста, з якими співпрацює музей, і вироби музейної студії «Жива глина».

ФОТОЗВІТ НА ФОРУМІ