Не тільки гроші (ювілейні та пам’ятні монети нумізматичної колекції ДІМ)

Вже з античних часів монета була не лише платіжним засобом, а й своєрідним носієм історичної пам’яті. В стародавній Греції карбувалися монети на честь Олімпійських ігор (найдавніша з відомих датується 480 роком до н.е.). У давньому Римі пам’ятні монети присвячувалися правителям, перемогам у війнах. У середньовічній Європі також випускалися з різних нагод пам’ятні срібні талери.
Першими пам’ятними монетами Русі – України можна вважати “злотники”, відкарбовані князем Володимиром Святославичем (980 – 1015). Ними Київ декларував свою рівність з країнами християнського світу. Відомо 11 злотників, що зберігаються у музеях Києва, Одеси, Петербурга, Москви.
Так само, як колись давній Київ, сьогодні незалежна Україна, заявляючи про себе світові, не могла проігнорувати такий представницький феномен, як пам’ятна монета. У квітні 1994 року було прийнято спільну постанову Кабінету Міністрів України та Національного банку України про випуск пам’ятних монет. Першою стала монета “Перемога у Великій Вітчизняній війні”, випущена у 1995 р. на честь 50-річчя цієї події. З нагоди ювілею були також відкарбовані чотири монети, присвячені містам-героям в Україні – Києву, Одесі, Севастополю, Керчі.
Однією з перших серій українських колекційних монет є серія “Відродження української державності”. Вона започаткована на честь проголошення незалежності України та у пам’ять 80-річчя революційних подій 1918 – 1919 рр. в Українській Народній Республіці. “Програмною” монетою серії є монета “Незалежність” (1996 р., художник О. Івахненко).
Суверенна Україна є учасницею високих міжнародних організацій. До 50-річчя ООН в Україні було відкарбовано ювілейну монету “50-річчя Організації Об’єднаних Націй” (1995 р., худ. О. Івахненко та Д. Лоббан), присвячену організації незалежних держав, створеній для підтримання миру і міжнародного співробітництва. Україна була серед перших її членів.
Однією з найяскравіших сторінок історії України є козаччина. 500-річчю українського козацтва присвячені монети серії “Герої козацької доби”, які увічнюють постаті героїчних захисників українського народу. Відкриває серію монета “Козак Мамай” (1997 р., худ. О. Івахненко). Близькі за темою до подій козацької історії монети серії “Гетьманські столиці”.
Імена героїв української історії, закарбовані на пам’ятних монетах, вже вкотре повертають нас до усвідомлення величезної ролі особистості в розвитку історичних подій. Науковий поступ, література, мистецтво – це нескінченна галерея портретів видатних людей. Не дивно, що найбільшою за кількістю відкарбованих монет є серія “Видатні особистості України”. Першою в ній вийшла монета “Богдан Хмельницький” (1996 р., худ. О. Івахненко).
Наш час – це час глобалізації в найширшому сенсі. Тому особливо важливим є сьогодні збереження самобутності кожного, найменшого, народу як умови виживання цілого світу, який, щоб продовжитися, просто приречений бути різноманітним. А для цього світ має навчитися спілкуватися. Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 2001 рік було проголошено “Роком діалогу між цивілізаціями під егідою ООН”. За програмою ООН в Україні у 2000 – 2001 рр. було відкарбовано серію біметалевих монет “Пам’ятки давніх культур”. Вони виготовлені з золота та срібла. (Автор – Р. Чайковський) Вся серія представлена у музейній збірці.
Найважливіше значення мають в діалозі культур духовні надбання народу. Одна з найбільш цікавих серій пам’ятних монет України – серія “Духовні скарби України”. Вона була започаткована 1996 року з метою сприяння відродженню видатних пам’яток історик-архітектурної спадщини Русі-України ХІ – ХVІІІ ст. Згодом рамки серії були розширені, і до числа духовних скарбів були залучені не тільки пам’ятки архітектури, але й давні писемні пам’ятки, окремі літературні твори пізніших часів, велична постать Шевченка і його творчість в цілому, навіть окремі пам’ятки давніх культур. А архітектурні перлини були виокремлені в серію “Пам’ятники архітектури України”.
Велике зацікавлення у нумізматів світу викликають монети, присвячені багатству природи, рідкісним видам, що потрапляють до Червоної книги, природним заповідникам і паркам. Україна своїми монетами розповідає всім цікавим про своєрідну і неповторну красу своїх степів, лісів, гір та водойм, про їхніх мешканців та про національні парки.
Мініатюрними візитівками постають монети серії “Старовинні міста України”.
Лаконізмом і одночасно динамізмом вирізняються монети спортивної серії. У нумізматичному зібранні музею зберігаються також монети з серій “Вищі навчальні заклади України”, “Найменша золота монета України”, “Літаки України”. Взагалі в колекції музею представлені монети двадцяти однієї з двадцяти п’яти монетних серій, що на сьогодні карбуються монетним двором НБУ, а також монети, що виходять поза серіями.
Окрім пам’ятних монет, банкнотно-монетний двір НБУ випускає сувенірну продукцію – пам’ятні медалі, плакети, жетони. Ці сувеніри виготовляються як на замовлення Нацбанку, так і на замовлення інших установ і навіть приватних осіб.
Серія “Обрядові свята України” об’єднує монети, які своїми художніми образами свідчать про органічне поєднання народного життя з християнським світоглядом, з обрядами православ’я.
До 230-ї річниці заснування Дніпропетровська у 2006 році на замовлення Дніпропетровської міської адміністрації монетним двором НБУ була виготовлена ювілейна медаль монетного типу із срібла. До створення цієї медалі долучився і Дніпропетровський історичний музей, коли обговорювалося питання про вибір знакових зображень та символів, що мали бути на цій медалі закарбованими. (Скульптором медалі є Р. Чайковський.)
Саме у Дніпропетровську, у місті, де продовжують жити козацькі традиції, було започатковано серію пам’ятних медалей “Ukraina Terra Cosacorum” (“Україна козацька земля”). Серія присвячена 20-річчю Незалежності України і розпочата в 2007 році. Планується загальний випуск з 16 медалей із зображеннями українських гетьманів. Передбачається завершити серію в 2011 році до ювілею Незалежності. Сьогодні виготовлено вже 7 медалей. Серія замовлена підприємцями міста спільно з Дніпропетровським історичним музеєм. Ідея створення медалей належить Дмитрові Пірклу, продюсер проекту – Ігор Лук’янов. Скульптор – Роман Чайковський.
Творча співпраця цих дніпропетровських підприємців з головним скульптором банкнотно-монетного двору НБУ Романом Чайковським не обмежилася козацькою серією медалей. На честь 500-річчя від дня народження легендарної султанки Роксолани (Насті Лісовської) у 2007 році була відкарбована золота пам’ятна медаль (тираж 100 шт.).
Цікавим є також проект “Україна – центр Європи”, здійснений цим творчим колективом. У грудні 2008 року на монетному дворі була відкарбована сувенірна срібна з позолотою платівка “Географічний центр Європи”.
Українські пам’ятні монети беруть участь у міжнародних нумізматичних конкурсах. У 2001 році щорічна експертна рада міжнародного конкурсу “Монета року”, до якої входять керівники провідних монетних дворів світу, відомі гравери, представники нумізматичних асоціацій, дилери, працівники центральних банків країн різних континентів, незалежні експерти (рада розглядає тисячі монет і обирає найкращі в десятьох номінаціях), визнала кращою монетою в номінації “Найнатхненніша монета” українську срібну монету “Різдво Христове”. Художником і скульптором монети є Роман Чайковський. На монеті відтворена засобами монетної пластики Біблійна розповідь про народження Ісуса Христа.
Висока художня цінність та інформаційна змістовність українських пам’ятних монет роблять їх прикрасою музейного нумізматичного зібрання. Виставка репрезентує близько 200 предметів музейної колекції.

Адреса: пр. К. Маркса, 16 (Дніпропетровський історичний музей)
Тел. для довідок: (0562) 46-34-22
Часи роботи музею: з 10:00 до 16:00 (вихідний – понеділок);
Вартість квитків: 4 грн. для дітей; 8 грн. для дорослих