Виставка “Речі, повернені до життя” (до 80-річчя Дніпропетровської області)

На виставці (виставка з фондів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького) представлено близько тисячі експонатів (одяг, меблі, зброя, монети, картини, посуд та ін.), придбаних та відреставрованих музеєм за останні 10 років. Переважну більшість з них відвідувачі побачать вперше.

Старовинні предмети потрапляють до музейного зібрання різними шляхами. Деякі купуються в антикварних салонах, на «блошиних» ринках та аукціонах. На виставці представлені декілька цікавих і рідкісних порцелянових статуеток сер. ХІХ – сер. ХХ ст., унікальна ікона «Сошествие Святого Духа на Апостолов» з храму св. Варвари старовинного козацького села Китайгород Дніпропетровської області, скляний та порцеляновий посуд в стилі «арт-деко» – останній «писк моды» серед сучасних колекціонерів.
Але фінансові можливості музею, нажаль, обмежені, тому основним джерелом поповнення музейної колекції були і залишаються меценати. Саме завдяки їм, відомим колекціонерам та простим жителям міста, ми можемо помилуватися колекціями старовинних поштових листівок з видами Катеринославу поч. ХХ ст. та сучасних українських ювілейних монет з дорогоцінних металів, що визнані раритетними вже сьогодні; вишуканих предметів жіночого і чоловічого туалету та виробів мистецтва відомих майстрів. До останніх по праву належить декілька предметів із парадного сервізу з вензелями «ВККН» (Великий Князь Константин Николаевич) Імператорського порцелянового заводу 1830-1848 рр. Цей сервіз (бл. 1000 предметів) був виготовлений в єдиному екземплярі до церемонії весілля Великого Князя за малюнками відомого російського художника-реставратора, відроджувача давньоруської та візантійської старовини Ф. Солнцева. Вже після смерті Князя сервіз почали розпродавати, і предмети розійшлися по всьому світу. Зокрема, остання володарка 4 тарілок з сервізу, представлених на виставці, привезла їх з Німеччини у 1945 р. в якості трофею.
Ще одним джерелом надходження експонатів до музею є археологічні, етнографічні та краєзнавчі експедиції. Так, цьогорічна музейна етнографічна експедиція поповнила фонди музею більше ніж на 200 музейних предметів (селянського одягу, посуду, іграшок, меблів, знарядь праці, фотографій, документів). На виставці представлені знахідки з розкопок Богородицької фортеці, скіфських пам’ятників.
Розповідаючи про джерела поповнення музейного зібрання не можливо не сказати про співпрацю музею із правоохоронними органами. Так, підчас створення виставки «Вогнепальна зброя з фондів ДІМ» у 2008 р. обласний відділ МВС України передав до музею 15 зразків вогнепальної зброї 1930-х – 1980-х рр. Серед них: пістолет ТТ зр. 1930 р., пістолет-кулемет «Скорпіон», рушниця помпова «Winchester 1300» та ін. Ці та інші зразки вогнепальної зброї можна побачити на виставці.
Старовинні предмети потрапляють до музею у різному стані. Іноді, навіть, важко “впізнати” річ, не кажучи вже про встановлення її віку, місця виробництва, техніки, матеріалів. І тоді до справи беруться реставратори. На виставці представлено близько 150 відреставрованих речей. Серед них чудовий столик для рукоділля, який потрапив до музею у вкрай поганому стані: розібраний на частини зі значними втратами фрагментів. Його унікальність полягає в тому, що прикрашений він однією з найскладніших технік, що використовуються для оздоблення меблів – маркетрі. Маркетрі (від французького marqueterie) – мозаїка з тонких пластинок цінних порід дерева, товщиною від 1 до 3 міліметрів, різних за кольором і текстурою, наклеюються на основу з простих порід дерева, створюючи справжні картини. Оцінити вишуканість цієї унікальної техніки ми зараз можемо завдяки бездоганній роботі нашого реставратора Передерія Сергія Петровича.
Не менш унікальними є кашпо, прикрашені сюжетами картин Рубенса: Смерть Адоніса, Венера та Адоніс. Розпис зроблений золотом та олійними фарбами, що є нехарактерним для порцеляни. Складна техніка розпису на порцеляні, на що були спроможні лише високопрофесійні майстри, значно збільшує цінність порцелянових виробів і ускладнює процес реставрації. Відреставровані у Харківських реставраційних майстернях у 2008 р.
Наша виставка є своєрідною вдячністю музейників всім тим, хто допомагає поповнювати музейну колекцію, повертати старовинні речі до життя.

Виставка працюватиме з 20 грудня 2011 до 30 березня 1012 р.
Адреса: пр. К. Маркса, 16 (Дніпропетровський історичний музей)
Тел. для довідок: (0562) 46-34-22
Час роботи музею: з 10:00 до 16:00 (вихідний – понеділок)
Вартість квитків: 4 грн. для дітей, 7 грн. для дорослих.