«Скарби з колекції Д.І. Яворницького»

До уваги відвідувачів буде представлена частина зібрання видатного українського історика та музейника. Виставка є продовженням плеяди виставок, присвячених науковій роботі Д.І. Яворницького. Актуальність даної виставки не лише в унікальності експонатів, але й у допомозі вирішення сучасних топонімічних питань Дніпропетровська. У лютому 2016 р. розпорядженням міського голови Б. Філатова головний проспект нашого міста було перейменовано на честь історика Д.І. Яворницького. Наша виставка дозволяє городянам та гостям міста дізнатися більше про людину, яка була удостоєна честі дати своє ім’я головній міській магістралі.

Дмитро Іванович Яворницький (1855-1940) з дитинства зацікавився історією, яка стала його професією та улюбленою справою на все життя. Після закінчення Харківського університету він довгий час викладав у вищих навчальних закладах Харкова, Санкт-Петербургу, Москви та Варшави. У 1902 р., на запрошення Катеринославського губернського земства, Д.І. Яворницький приїхав до Катеринослава де очолив місцевий музей. Вибір кандидатури на посаду директора був не випадковим, Дмитро Іванович, окрім своїх наукових праць, був відомий як колекціонер запорозьких старожитностей. На посаді директора музею, Д.І. Яворницький активізував всі свої таланти та зв’язки, під час підготовки до ХІІІ Археологічного з’їзду у Катеринославі, він суттєво збагатив колекцію музею завдяки археологічним розкопкам та етнографічним експедиціям. Завдяки своєму науковому та суспільному авторитету Д. Яворницький зумів об’єднати під дахом музею декілька приватних колекцій (О. Поля, В. Левенсона, Г. Мізка, М. Сочинського та ін.) та провести свій музеум крізь лихоліття революції і громадянської війни. В результаті Д. Яворницькому вдалося не лише створити один з найбагатших музеїв України, але й надати національного імпульсу суспільному життю нашого міста.
За декілька останніх років до уваги відвідувачів були представлені окремі групи з чисельного зібрання Дмитра Івановича: археологічна та етнографічні колекції, килими та кераміка, культові предмети тощо.
Сьогоднішня виставка поєднує ще декілька чудових тем і колекцій. По-перше, найдорожчу серцю Д. Яворницького – козацьку. Її зібранню та вивченню він приділив багато років свого життя. По-друге, художню колекцію. І, по-третє, різнобарвне зібрання побутово-декоративних предметів Європи та Азії.

Виставка працює: з 31 березня по 31 серпня 2016 р.
Кожного дня крім понеділка та останньої п’ятниці місяця з 10.00 до 17.00 години.
Адреса музею: пр. Дмитра Яворницького, 16.
Тел. (0562) 46-34-22.

[pe2-image src=”https://lh3.googleusercontent.com/-dB4BjoaSAks/VvzVVpOkQOI/AAAAAAAAWzw/x2VBijORQmM47u6H0ugeq4yMXGRN_zY1gCHM/s144-c-o/image-3.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/103918136820353135163/yVVHqK#6268119349213806818″ caption=”” type=”image” alt=”image-3.jpg” pe2_img_align=”center” pe2_single_image_size=”s600″ ]