Виставка “Музейна скарбниця Придніпров’я: віхи становлення”

 

Нова книжкова виставка сьогодні відкрилась у науковій бібліотеці історичного музею. Вона приурочена до Міжнародного Дня музеїв 18 травня.

Серед світових явищ людської культури особливе місце посідають музеї. Виставка демонструє основні віхи становлення історичного музею в місті на Дніпрі. Відомо, що формування музею пройшло нелегкий шлях, який розтягнувся на кілька десятиліть та вмістив декілька яскравих етапів.

Початок організаційного оформлення та формування колекції сучасного історичного музею відноситься до 1849 року, коли в Катеринославі було заснований «Громадський музеум». Він з’явився завдяки зусиллям тогочасного губернатора Андрія Фабра та директора училищ Якова Грахова. На жаль, цей музей проіснував трохи більше десяти років, його колекція була передана в чоловічу гімназію, звідки вже на початку XX ст. вона перейшла до Музею Поля (сучасний імені Д.І. Яворницького).

На початку XX ст. виникає в Катеринославі Обласний Музей імені Поля. Заснування Музею стало важливою ознакою культурно-інтелектуального поштовху в Катеринославі рубежу XIX-XX століть, який вилився у заснуванні низки освітніх та культурно-громадських інституцій, таких як Вище гірниче училище, Катеринославське Наукове Товариство, Катеринославська учена архівна комісія, і музей. Врешті-решт, ці інституції помітно трансформували культурний простір індустріального степового міста.

У грудні 1900 р. Катеринославські губернські земські збори ухвалили постанову про виділення 5 тис. руб. на влаштування музею імені О.М. Поля при Катеринославському вищому гірничому училищі. В травні 1901 р. на засіданнях новоствореного Катеринославського наукового товариства одним із головних завдань ставиться створення Музею імені О.М. Поля при науковому товаристві. 6 травня 1902 р. у приміщенні Комерційного училища нарешті відкрився музей. Зберігся «Акт об открытии областного музея имени А.Н. Поля Екатеринославскаго Научнаго Общества».

Директором новоствореного музею було запрошено приват-доцента Московського університету Дмитра Яворницького. Відомий учений, історик запорозького козацтва обіймав посаду директора музею з 1902 по 1933 роки. У 1905 р. в центрі міста на Соборній площі було зведено будівлю музею в неогрецькому стилі, незабаром з’явився другий корпус музею. Саме часи директорства Дмитра Яворницького стали «Золотим віком» нашого історичного музею. Потужна колекція формувалася на трьох «китах» – археологічні, культові, козацькі старожитності.

На виставці представлені раритетні видання першої третини XX ст., які містять детальну історичну інформацію про кроки створення в місті Катеринославі історичного музею. Це, зокрема, видані стенограми та звіти Катеринославського Наукового Товариства 1901-1903 років, де відображені дискусії щодо формування та структури музею. Це також екземпляри періодичного видання «Вестник Екатеринославскаго Земства», де друкувалися відомості про перші кроки діяльності музею. Нарешті, на виставці також представлений «Збірник Дніпропетровського краєвого історично-археологічного музею. Т. 1. За головною редакцією проф. Д.І. Яворницького» 1929 року. Це наукове видання, яке залишилося у кількох примірниках, містить потужний масив інформації щодо діяльності музею. Крім того, цей збірник є певним підсумком роботи Дмитра Івановича на посаді директора музею, адже 1933 року його було репресовано та усунено з керівництва музеєм. Завершує книжковий ряд книга «Віхи музейної біографії» (2009, автори-упорядники Н.І. Капустіна, В.М. Бекетова), де подана хронологія подій, а також ряд документів початкової історії Музею.

Завдяки об’єднанню зусиль багатьох громадських та суспільних діячів міста, а також влади та бізнесу, вдалося створити такий неперевершений культурний феномен, як ДНІМ, значення якого давно вже вийшло за межі Придніпров’я.

Сучасне покоління музейників є спадкоємцями величної культурної традиції, яка нараховує більше ніж півтора століття.

Виставка працює з 18 травня до кінця липня в Науковій бібліотеці ДНІМ, просп. Яворницького, 18, 1 поверх.