Виставка “Новорічна листівка ХХ століття”

З 21 грудня 2023 року у меморіальному-будинку музеї Д.І. Яворницького працює виставка «Новорічна листівка ХХ століття». Ця виставка репрезентує невелику за об’ємом, але змістовну за наповненням колекцію новорічних вітальних поштових листівок ХХ століття, які протягом багатьох років збирала дніпровська журналістка Наталія Рекуненко.

Зимові свята – Різдво та зустріч Нового року посідають особливе місце у духовному житті кожної людини, яскраві, емоційні спогади про святкування яких залишаються з дитинства назавжди. Кожному історичному періоду, навіть кожній країні світу притаманні свої неповторні атрибути Різдвяно – новорічних свят. Експонати цієї виставки розповідатимуть про традиції українських та європейських новорічних привітань.

В колекції Наталії Рекуненко представлені поштові листівки, датовані початком ХХ століття, створені у Польщі, Німеччині, Австрії. Виготовлення і друкування різдвяних та новорічних листівок було прибутковим бізнесом для багатьох європейських видавництв і фірм. Дизайн поштових карток постійно розвивався із зміною смаків і видавничих технологій. Українські листівки з оригінальними сюжетами, виконані з високим художнім професіоналізмом – кінця 1980-х – початку 1990-х років.

Саме у цей період в України з’являються Різдвяні листівки. Їх видання, як і загалом ілюстрованих поштових листівок, сприяло поширенню та розвитку української художньої культури. В основі композицій листівок різноманітні святкові сюжети: особливі композиції з ялинковими гілками, квітами, новорічними іграшками, свічками та бокалами шампанського.

Найкращі зразки поштових листівок протягом ХХ століття сприймали як вишуканий подарунок, знак прихильності та особливої уваги. У ХХІ ст., з розвитком Інтернету, соціальних мереж, нанотехнологій та штучного інтелекту, перевага людства надається віртуальним цифровим привітанням та GIF-листівкам. В декілька кликів, за допомогою ґаджетів, ми можемо надіслати цифрову листівку своїм рідним чи друзям у будь-який куточок світу, де є Інтернет. Поштова вітальна листівка за своїм призначенням залишилася лише в спогадах старшого покоління, проте її можна побачити в приватних та музейних колекціях. Тож, запорошуємо на виставку «Новорічна листівка ХХ століття» до Будинку-музею Д.І. Яворницького.

Виставка працюватиме з 22 грудня 2023 р. по 28 січня 2024 р.

Адреса: пл. Шевченка, 5.