Зала 7. Край у Другій світовій війні 1939-1945 рр.

Зал зачинено на реекспозицію!!!

Це своєрідний музейний меморіал, в якому увічнена пам’ять про тих, хто брав участь, віддав своє життя в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками.

В залі представлені фотографії, документи, зброя, особисті речі наших земляків, що героїчно захищали кордони країни в перші години і дні війни, що брали участь в обороні Одеси, Севастополя, Києва, воювали на різних фронтах в роки війни.

Детально розкрита тема оборони Дніпропетровська і краю в серпні-жовтні 1941 р. Експонуються бомби, що не розірвалися, скинені фашистами на наше місто в липні 1941 р., зброя, знайдена на місцях оборонних боїв через 30 років після війни.

Показані матеріали учасників оборони, котрі були відзначені високими урядовими нагородами: Ю.Г. Пушкін, командир 8 танкової дивізії; Б.А. Кротов, командира кавалерійського полку; льотчиків – І.П. Вдовенко, Н.В. Гомоненко, В.П. Карпова і І.М. Пулатова, що вчинили свій безсмертний подвиг – ціною життя знищили ворожу переправу через Дніпро.

Значну частину експозиції займають матеріали, що розкривають трагізм і жахи окупаційного фашистського режиму: фото, документи, предмети, знайдені на місці розстрілу радянських громадян, предмети, що належали в’язням концтаборів.

А поряд матеріали, що оповідають про героїчну боротьбу учасників антифашистського підпілля і партизан, в яку були залучені десятки тисяч наших земляків. Загальну увагу привертає реконструкція партизанської землянки в лісі Самари, де діяв з’єднаний партизанський загін під командуванням П.Я. Жученко, Г.С. Мазніченко: зброя, у тому числі і трофейна, німецька, італійська, предмети побуту партизан, агітаційна продукція. Все це цікаво і дорослим, і дітям.

На подіумі чудова колекція зброї періоду війни: 500-тонні авіаційні бомби, міномети, пістолети-кулемети  Шпагіна (ПКШ), кулемети системи Дегтярьова, легендарні “Максими”, гармата Перемоги ЗІС-3,  реактивна артилерія (“Катюша”), в створенні якої брали участь і наші земляки в глибокому тилу Радянського Союзу, куди було вивезено устаткування Дніпропетровських заводів.

Колекція урядових нагород і відзнак представлених в експозиції залу, охоплює практично весь їх набір, що існував в роки війни, якими нагороджували за бойові і трудові подвиги, а також післявоєнні ювілейні нагороди. Це нагороди за бойові та трудові подвиги, а також післявоєнні ювілейні нагороди.  В залі представлений парадний кітель льотчика, двічі Героя Радянського Союзу А.Я. Брандиса, шинель І.С. Конєва и плащ Р.Я. Малиновського – маршалів Радянського Союзу.

В колекції багато нагород держав Західної Європи, на території яких Радянська Армія вела бойові дії проти фашизму. Центральне місце в залі займає комплекс матеріалів нашого славного земляка Володимира Олександровича Судця, льотчика, Героя Радянського Союзу, Героя Монголії, маршала авіації, учасника параду Перемоги.

Завершують експозицію зали трофейні нагороди і зброя, матеріали війни Радянського Союзу проти Японії.