Я в серці маю те, що не вмирає!

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ ІМ. Д.І. ЯВОРНИЦЬКОГО
ВОЛИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-САДИБА ЛЕСІ УКРАЇНКИ В С. КОЛОДЯЖНОМУ
МЕМОРІАЛЬНИЙ БУДИНОК-МУЗЕЙ Д.І. ЯВОРНИЦЬКОГО

Виставка
«Я в серці маю те, що не вмирає!..»

(до 140-річчя від дня народження Лесі Українки)
(з фондів Волинського краєзнавчого музею, літературно-меморіального музею-садиби Лесі Українки в селі Колодяжному, Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького)

28 квітня о 15 годині у виставковій залі меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького відкриється виставка «Я в серці маю те, що не вмирає!..», присвячена 140-й річниці від дня народження видатної української письменниці, поетеси, громадського діяча – Лесі Українки (1871-1913). Матеріали виставки розповідатимуть про життя та творчість Лесі Українки (справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач-Квітка), про родину видатної письменниці, про зв’язки Лесі і її родини з Катеринославщиною, і особливо, про дружні стосунки з видатним українським вченим, істориком запорозького козацтва, Дмитром Яворницьким (1855-1940).
Леся Українка побувала в Катеринославі лише один раз, в 1891 р., коли їй виповнилося двадцять років. Разом з матір’ю, Ольгою Петрівною Косач (Драгомановою), та сестрою Ольгою вони відвідали Катеринослав на початку червня, коли рушили в Крим до Євпаторії. Побували на Кодацькому порозі. Красу природної стихії Олена Пчілка (літературний псевдонім матері Лесі Українки) описала у спогадах «В гостях у Катеринослава», які вона надрукувала в часописі «Рідний край» за 1908 р. Письменниця неодноразово приїздила до нашого міста, бувала і в історико-краєзнавчому музеї імені О.М. Поля.
Молодша сестра Лесі – Ольга Кривинюк – присвятила нашому краю десять років життя. Вона була лікарем за фахом, перекладачем, етнографом, найближчим духовним другом і першим біографом Лесі Українки. В Катеринославі вона суміщала дві посади – патронат і амбулаторний прийом хворих, знаходила час для громадської та літературно-видавничої діяльності. Свої твори друкувала на сторінках часописів “Рідний край” та “Молода Україна” під псевдонімом Олеся Зірка. У видавничій сфері Ольга видала у Катеринославі твори Олени Пчілки «Байки. Для сім’ї і школи» (1918), «Книжка-різдвянка. Для дітей. Оповідання й вірші» (1919) та інші. Саме у Катеринославі нею була надрукована «Стародавня історія східних народів» (1918) – підручник, написаний 19-річною Лесею Українкою для своїх молодших братів і сестер. Екземпляри цих раритетних видань зберігаються в фондах Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького, і тепер їх можна буде побачити на новій виставці.
Леся Українка протягом всього життя неодноразово збиралася відвідати наше місто, але заважала хвороба. Про це пізніше згадувала Ольга Кривинюк в «Хронології життя Лесі Українки». Ольга зберігала творчій архів Лесі, коли мешкала в Катеринославі. Зате, коли Леся Українка лікувалась в Єгипті, в цій екзотичній «країні пірамід» відбулась знаменна зустріч двох видатних українців.
В лютому 1910 р. в місті Гелуані Дмитро Яворницький відвідав Лесю Українку на віллі “Континенталь”. Після цієї зустрічі Леся написала до рідні в Катеринослав: «Він завзятий дід — лазив і на піраміди, і в піраміди, і де його тільки не носило! Це в шістдесят літ і з ревматизмом? Ну-ну! Треба з ним ще раз в єгипетський музей поїхати — на “пані з золотим обличчям” подивитись…» У подарунок від Лесі про зустріч в Єгипті Д. Яворницький одержав дерев’яну палицю та спільне фото.
З Дмитром Яворницьким родину Лесі Українки також поєднувала спільна любов до етнографії. Олена Пчілка, Леся та Ольга займалися збиранням українських народних узорів, зокрема Ольга Косач-Кривинюк збирала зразки вишивок на Катеринославщині. Раритетні альбоми вишивок, зібраних Оленою Пчілкою та Ольгою Косач-Кривинюк, перевидані за останні два роки в м. Ковелі, теж можна буде побачити на виставці.
Родинна історія тісно пов’язала особистості Дмитра Яворницького, Лесі Українки, Олени Пчілки, Ольги Косач-Кривинюк. Тому саме в будинку «козацького батька» Д.І. Яворницького – і відкриється нова виставка. На ній буде представлено більше сотні експонатів з фондів Волинського краєзнавчого музею, літературно-меморіального музею-садиби Лесі Українки в селі Колодяжному, Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького, пов’язаних із життям та творчістю видатної письменниці. Вперше в Дніпропетровську презентується така велика виставка, для якої підібрані різнопланові експонати – давній волинський одяг, рушники ХІХ століття, посуд, фотографії, книги, видання різного часу, картини, акварельні роботи, графіка, епістолярні джерела, раритетні листівки… А головне те, що відвідувачі зможуть побачити меморіальні речі родини Лесі Українки, почути про її дивне, нелегке і незламне життя, дізнатися, яким чином родина письменниці пов’язана із нашим краєм, і доторкнутися до невичерпного джерела української творчості.

Виставка працюватиме з 28 квітня по 30 вересня 2011 року.
БУДИНОК-МУЗЕЙ ПРАЦЮЄ: ВІВТОРОК, СЕРЕДА, СУБОТА, НЕДІЛЯ З 10 ДО 16 ГОДИНИ.
ТЕЛ. 47-27-61, 47-27-33.
Ціна квитків: 2 грн. – учнівський, студентський; 4 грн. – дорослий.
Адреса будинку-музею: площа Шевченка, 5 (біля парку ім. Шевченка).

Старший науковий співробітник
меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького
Віктор ЄКШОВ

Див. також: Лесю Украинку и Дмитрия Яворницкого свел Египет