Лекція Чабана «Польським стежками Дмитра Яворницького»

8 червня у Меморіальному будинку-музеї академіка Д.І. Яворницького відбулася лекція журналіста та краєзнавця Миколи Петровича Чабана «Польським стежками Дмитра Яворницького», в ході якої дослідник ділився своїми враження від мандрівки до Польщі, а конкретно – до маєтку Павловичі, де бував і Дмитро Яворницький.

Історик там гостював у своїх друзів, родини Бабошиних, і навіть просив їх придивитися йому там маєточок. У Павловичах (колишня територія Білорусі, нині Польща), де мешкає на сьогодні лише одна родина, Дмитро Іванович зустрічав Різдво та Новий рік у 1890 та 1891 роках. З поки ще неопублікованих листів Катерини Миколаївни Бабошиної стає зрозуміло, що ставлення господарів до Яворницького було дуже теплим. На жаль, Бабошини вимушені були продати маєток у 1900 році  та в нього з’явилися нові власники.

Довгий час у будівлі знаходилася школа, а після її закриття знайшлися нащадки людей, котрі викупили палац і поволі проводять там ремонт, зокрема, зараз перекрито дах, а сама будівля знаходиться під охороною. Цікаво, що існують легенди про привидів палацу в Павловичах, буцімто один з колишніх господарів (а їх було декілька, бо сам палац існує з 1610 року!) вирішив покарати свою доньку, яка закохалася у простого конюха, замурувавши її у стіну. Та ж доля спіткала і конюха. Тепер їх духи блукають коридорами порожнього дому та саду поряд з ним. Тож, за словами Миколи Петровича, можна навідатися до палацу восени, оскільки у привидів то улюблена пора року.

Було продемонстровано багато мальовничих фото, а також відеозапис розмови з однією з останніх мешканок Павловичів – пані Генею (Євгенією), яка, незважаючи на те, що говорить білоруською мовою, вважає себе полькою.

Наприкінці заходу відомий художник-баталіст Сергій Чайка провів коротку презентацію альбому своїх картин (видавництво «Ліра»), а також запросив усіх на книжковий форум Book Space-2019, де, власне її можна буде придбати. До речі, нагадуємо, що 20 червня, напередодні форумі, свої нові видання у Меморіальному будинку-музеї буде презентувати один з найвишуканіших видавців України Олександр Савчук!