Степовий охоронець музею

Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького поповнив свою унікальну колекцію кам’яної антропоморфної пластики новим цікавим експонатом – стелою скіфського періоду (приблизно V ст. до н.е.). Стела виготовлена з граніту, заввишки 165 см. та вагою близько 700 кг. була знайдена під час музейної етнографічної експедиції, яка проводилась співробітниками музею у вересні 2010 р. (Васильківський район Дніпропетровської області). Довгих 32 роки скіфська стела пролежала у селі Великоолександрівка на подвір’ї родини Молокових, де вона використовувалась як звичайний поріг будинку кінця ХІХ – початку ХХ ст. І, нарешті, 28 жовтня 2010 р. співробітники відділу археології та інших науково-просвітницьких відділів змогли перевести пам’ятку культури до Дніпропетровська. Скіфського воїна і охоронця бережно встановили на площі, поряд з іншими кам’яними фігурами, які терпеливо очікують будівництва свого притулку – спеціального павільйону-лапідаріуму. Кожен бажаючий має змогу побачити новоприбулу скіфську стелу, що була народжена в нашому степу близько двох з половиною тисяч років тому! Також з радістю й гордістю повідомляємо громадськість, що на сьогоднішній день колекція кам’яної пластики Дніпропетровського історичного музею є найбільшою в Україні і однією з кращих в Європі. Вона нараховує 87 фігур: 70 – половецькі, 11 – епохи енеоліту та 6 – скіфських.

Приємним і несподіваним випадком стало те, що рівно 37 років тому (25 жовтня 1973 р.) за спеціальним викликом була організована експедиція під керівництвом Л.П. Крилової-Єлінової (за участю Л.М. Чурілової), метою якої було привести до стін музею легендарного і знаного на весь світ Керносівського ідола, знайденого біля села Керносівка Новомосковського району і датованого III тисячоліттям до нашої ери.