Етнографічний захід «Українські вечорниці»

Міжнародна федерація Бойового Гопака (Дніпропетровський обласний осередок) презентує етнографічний захід «Українські вечорниці»

29 березня 2011 року, з 18.00 до 20.00. в приміщенні історичного музею (пр. К. Маркса, 16)

З давніх давен Вечорниці неодмінно асоціювались з веселощами, вечірнім парубочим співом, іграми та відпочинком… Це елемент української обрядовості згідно якого українці відпочивали від важкого, стомленого дня і збиралися разом заради спілкування, зближення, знайомства та пізнання. В той час це було чи не єдиною можливістю молодничого відпочинку… Вечорнична хата з її гуртовими заняттями, іграми, обрядами, піснями, спільною вечерею тощо була немов прелюдією майбутнього сімейного життя. Парубок, дівчина бачили своїх суджених у різних життєвих ситуаціях (у праці, побуті, під час забав і т. п.), вивчали характери, звички, уподобання одне одного. Тому й добиралися найбільш підходящі пари. Розлучення, як свідчать дослідники, були винятком.

Своєрідними є вечорниці, які відтворив та наповнив новим змістом засновник лицарської (козацької) системи виховання, президент  Міжнародна федерація Бойового Гопака Володимир Степанович Пилат. Поєднавши фізичний, розумовий та духовний розвиток у єдину цілісну систему – Бойовий Гопак. Вечорниці – це невід’ємна частина виховання особистості в Бойовому Гопаку, що  ґрунтуються на строгій моральності, природо відповідності та давніх традиціях нашого народу. Починається все з малечку на рівні з фізичними традиціями малим дітям прищеплюється повага до батьків, старших, вивчаються настанови гопаківця (бути відповідальним, чесним, правдивим… всього 16). Підлітки вивчають закони дружби, починають усвідомлювати настанови. Юнаки та дівчата вивчають обов’язки дружини, чоловіка, створюються дівочі та парубоцькі громади. Вечорниці слугують ніби моделлю для створення сім’ї яка еволюціонує в родину потім в рід який формує наш етнос і утверджує своє місце серед інших народів світу.

Сюди сходиться не лише молодь (парубки, дівчата, дівчуки, хлопці), а й молодиці та люди похилого віку. Дівчата демонструють перед парубками своє вміння прясти чи вишивати та працьовитість. Старші козаки розповідали про давні часи, походи в чужі краї, співали пісень, оповідали байки і казки, організовували різні забави.

Вечорниці тривають близько 2-х  годин, на них молодь багато чого навчається. Вечорниці, які відтворив Пилат В.С. відповідають сучасним соціально-економічним умовам сьогодення, мають сучасний зміст, що ґрунтується на багатовіковому досвіді нашого народу. Їх естетичний, етичний потенціал, народознавчу пізнавальність варто активно використовувати в арсеналі засобів виховання молоді.

Програма вечорниць

  1. Розігрування ходи хлопців до дівчат;
  2. Розігрування розмови дівчат до приходу хлопців.
  3. Обряд вітання (в українських традиціях), парубки напрошуються зайти в хату до дівчат.
  4. Обряд знайомства.
  5. Перший обряд залицяння.
  6. Показовий виступ з Бойового Гопака від парубків.
  7. Показовий виступ дівчат (хоровод з виходом в центр показ танц. руху).
  8. Конкурси на виявлення різних якостей особистості.
  9. Майстер-клас з танцю:
    1. хоровод;
    2. елементи гопака;
    3. елементи жіночого танцю (всі в колі).
    4. парний танець: швидкий потім повільний;
  10. Конкурси з танцю:
    1. залицяння хлопців до дівчат, в парах;
    2. залицяння дівчат до хлопців, в парах;
    3. Танці під етномузику.
    4. Чаювання (всі сідають парами пити чай), під час чаювання коротенька лекція по темі взаємовідносини між юнаками та дівчатами, кохання …. Кожен розповідає враження за вечір, підбиття підсумків визначення наскільки гармонійно склалися пари.
  11. Чаювання (всі сідають парами пити чай), під час чаювання коротенька лекція по темі взаємовідносини між юнаками та дівчатами, кохання …. Кожен розповідає враження за вечір, підбиття підсумків визначення наскільки гармонійно склалися пари.

В заході беруть участь студенти Дніпропетровських вузів: металургійної академії, митної академії, національного університету залізничного транспорту.

Орієнтовна тривалість заходу – 1,5-2 години
Куратор заходу: Кобзар І. В. голова правління ДОО МФБГ
Телефон: 0972909837, (056) 7166453
E-mail: [email protected], aдреса веб-сайту: http://hopak.dp.ua.