Прес-звіт про перші наукові читання, присвячені О.П. Блаватській

8 травня 2011 р. на базі Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького відбулися Перші наукові читання присвячені Олені Петрівні Блаватської, в ході яких було проведено ряд заходів приурочених до Дня Білого Лотоса – дня пам’яті нашої легендарної співвітчизниці. Вона прославилася на весь світ як письменниця, філософ, релігієзнавець, а також як засновниця Міжнародного теософського товариства.
Організаторами наукових читань виступили: Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, Об’єднання теософів «Софія» (Дніпропетровськ), БФ «Центр О.П. Блаватської», Артемівське реріховське суспільство (м. Артемівськ), Фонд захисту вчених і допомоги їх сім’ям (Дніпропетровськ), Громадська організація «Педагогіка і культура» (м. Дніпропетровськ), Громадська організація «День культури світу», (м. Дніпропетровськ).
О десятій годині ранку в Музейному Центрі О.П. Блаватської та її сім’ї на вул. Ленінградській, 11 відбулося відкриття оновленої експозиції зали, присвяченої долі та спадщині О. П. Блаватської, була урочиста зустріч громадськості. Колиска Вісника Світла зібрала навколо себе безліч людей не тільки з нашої країни, але і з ближнього зарубіжжя. Програму почала чудова скрипкова музика у виконанні соліста Камерного оркестру ім. Гаррі Логвина «Времена года» Влада Галиченко. Ведучою цього заходу була завідуюча відділом-музеєм Олена Аліванцева, яка люб’язно надала слово всім бажаючим. Серед виступаючих були: найстарший з дніпропетровських теософів, професор, доктор технічних наук Олександр Пригунов, керівник Дніпропетровського об’єднання «Софія» далі за ним виступила президент Дніпропетровського Теософського товариства Тетяна Головченко, керівник Артемівського реріхівського суспільства Вікторія Бак. Після цього гостям була запропонована екскурсія по виставці талліннського художника-косміста Олега Висоцького. На цьому перша частина урочистостей була завершена.
Друга, основна частина заходів, відбулася в актовому залі Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького. Відкрила наукові читання слайд-програма «Олена Петрівна Блаватська філософ, мислитель, людина». Потім з доповіддю «Місія Олени Петрівни Блаватської та її значення для людства» виступила викладач Київського національного економічного університету, член правління комітету з етики та гуманітарної експертизи Наталія Березанська. Керівник відділу «Музейний Центр Олени Петрівни Блаватської» Олена Аліванцева підготувала доповідь «Вівтар Істини та Сади Олени Петрівни Блаватської».
Наукові читання продовжила доктор філософських наук, професор, зав. кафедрою філософії Національного гірничого університету з доповіддю «Розвиток теософського вчення у творчості О.П. Блаватської і російська релігійна філософія кінця ХІХ початку ХХ століття».
Першу частину читань завершила керівник Артемівського реріхівського суспільства, вчитель біології, лицар гуманної педагогіки Вікторія Бак. Доповідь «Цілісної методології пізнання «Таємної Доктрини» та її застосування в сучасній науці» був підкріплений слайд-програмою.
У перерві учасники читань відвідали виставку київського скульптора Олексія Леонова.
Другу частину відкрив своєю доповіддю «На захист імені та спадщини О.П. Блаватської» Сергій Скородумов – голова Ярославського реріхівського суспільства, керівник Міжрегіонального інформаційно-аналітичного центру (МІА-Центр), член міжнародної організації письменників і публіцистів.
Доповідь голови Дніпропетровського об’єднання теософів «Софія» складався з двох частин. Перша – «Зберігайте зв’язок» була присвячена останнім семи рокам життя О.П. Блаватської. Друга – «Пам’яті тих, хто пішов» – вітчизняним теософа першої хвилі, їх долям в еміграції.
Юлія Родіна викладач психології ДГІФКіС, керівник центру практичної психології і досліджень «Срібний Фенікс» прочитала доповідь і підготувала слайд-програму на тему «Звучання істини в світлі відображає її свідомості».
Продовжив наукові читання дослідник, співробітник Артемівського реріхівського товариства Олександр Тюріков з доповіддю «Російська преса 1870-1890 років про О.П. Блаватську».
Закінчила перші наукові читання Олена Букрєєва презентацією збірки повістей та оповідань «О всеблагое проведенье», присвяченого 180-річчю з дня народження О.П. Блаватської.
Завершальною частиною програми Дня Білого Лотоса став чудовий концерт «Елегія» Камерного оркестру ім. Гаррі Логвина «Пори Року». Ведучою концерту виступила доктор філософських наук, професор, теософ Юлія Шабанова.
Підводячи підсумки Дня Білого Лотоса в Дніпропетровську, організатори оголосили їх щорічними та започаткували нову традицію з вивчення спадщини нашої видатної співвітчизниці.

Олександр Шарпар, науковий співробітник Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького