Архітектори Катеринослава

Архітектор (від др.-грец. – «головний будівельник») – фахівець, який займається архітектурним проектуванням, тобто розробкою планів будівель, їх фасадів – в цілому і в деталях, а також внутрішніх просторів. Архітектор може займатися архітектурними обмірами і розрахунком конструкцій будівель, хоча в наш час цим займаються головним чином інженери. Сучасний архітектор, в широкому сенсі – це творець матеріальної частини міського середовища. Конкретно це можуть бути окремі будівлі, громадські комплекси, в деяких випадках – цілі селища і навіть міста. Основне завдання архітектора – вироблення нових архітектурних ідей, заснованих на трьох одвічних принципах – «Користь – Міцність – Краса», закладених Витрувієм, тобто створення зручної в користуванні і красивою по вигляду архітектури. Таким чином, архітектор – це в певному сенсі «спеціаліст з краси».

Обов’язки архітектора XIX – початку ХХ ст. Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона характеризує так:

На архітекторі лежать такі обов’язки: по-перше, він складає проекти за даними умовами і робить кошторис, тобто виготовляє креслення і малюнки майбутніх споруд і визначає їх вартість, по-друге, він керує виробництвом робіт, тобто іншими словами, практично здійснює проект , і, нарешті, по-третє, він свідчить існуючі будівлі і робить їм оцінку при продажах, заставах, страховках і т. д.
… Він повинен чудово теоретично і практично знати свою спеціальність, але і крім цього він повинен володіти ще багатьма різнобічними знаннями …

  1. Він повинен відмінно знати будівельну механіку, щоб мати можливість точно розрахувати міцність і стійкість всіх частин своєї споруди …
  2. Він повинен бути знайомий з мінералогією, геогнозією та геологією, щоб мати вірне уявлення про властивості і якості різних природних матеріалів …
  3. Він повинен добре знати фізику та хімію, бо йому на кожному кроці доводиться зустрічатися з ними у питаннях міцності будинку …
  4. Йому потрібно мати ще юридичні пізнання, бо він повинен добре знати, що дозволяється і що забороняється в будівельній справі законодавством його країни …

Ми пропонуємо Вашій увазі не тільки біографічні довідки відомих архітекторів Катеринослава: Тіссена, Скоробогатова та Красносельського, а й фотоматеріал їхніх робіт в нашому місті.