З нових надходжень. Іван Калічка «Лиха Година» (1886)

к1.jpg

Зібрання раритетних книжкових видань другої половини ХІХ ст. Дніпропетровського національного історичного музею поповнилося новим унікальним прижиттєвим виданням творів українського поета, фольклориста, етнографа Івана Манжури (1851 – 1893). Це великоденне оповідання-казка „Лиха Година”, де автор сховав своє ім’я під літературним псевдонімом Іван Калічка. Невеличка книжечка-„метелик” вийшла друком 1886 р. до Великодніх свят і стала зразок перших видань дитячої літератури українською мовою в нашому місті, що дає право вважати І. Манжуру першим дитячим письменником-казкарем Придніпров’я. Присвячувалася вона дітям подружжя Олександра Івановича та Софії Василівни Єгорових – донькам Ніні, Катерині та синові В’ячеславу, яких поет лагідно називав малими Ягоровчатами. Казка „Лиха Година” була подарунком поета до Великодня не тільки дітям Єгорових, а й усім дітям Катеринослава.
Передала до музею цінне видання Ірина Анатолівна Фоменко, донька відомого дослідника, краєзнавця, публіциста, колекціонера, професора Анатолія Кузьмовича Фоменка, виконавши його заповіт. 1999 р. А.К. Фоменко зробив великий громадянський подвиг – передав безцінний по значимості та коштовності подарунок Історичному музею ім. Д. І. Яворницького – свою Шевченкіану, яка нараховує понад 1800 одиниць унікальних книжкових видань, часописів, творів живопису й скульптури, екслібрисів, поштових марок та листівок, значків, медалей та ін.
Щира дяка родині Фоменко за збережені духовні скарби українського народу, за багатолітню співпрацю з Історичним музеєм та музеєм «Літературне Придніпров’я».