Презентація книги В.О. Бабенка “Этнографический очерк народного быта Екатеринославского края”

16 травня 2013 р. о 14.00 в історичному музеї (наукова бібліотека ДНІМ) відбулася презентація книги В.О. Бабенка “Этнографический очерк народного быта Екатеринославского края” (перевидання з книги 1905 р.).

Дослідник з Харківщини Василь Олексійович Бабенко (1877-1955) у 1904-1905 рр. на запрошення Д.І. Яворницького обстежив 8 повітів Катеринославської губернії щодо пошуку етнографічних пам’яток місцевого краю. Він зібрав багато цікавих етнографічних матеріалів і записав відомості, фольклор про повсякденне життя, культуру та побут населення регіону. Зібрані предмети побуту, одяг, зразки вишивки, знаряддя праці, ремісничі вироби, посуд — були представлені на етнографічній виставці в Катеринославі до ХІІІ Всеросійського археологічного з’їзду. Фактично цією виставкою Обласний музей ім. О.М. Поля в серпні 1905 р. починав свою діяльність в новому просторому приміщенні на Соборній площі. Усі відомості інформаційного і фольклорного характеру були викладені В.О. Бабенком в етнографічних нарисах, що вийшли окремою книжкою в 1905 р. Це був звіт дослідника про етнографічне обстеження Катеринославської губернії з багатим ілюстративним матеріалом. Фотографії, вміщені в книзі, зберігаються і сьогодні в фондах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького і були надані видавцю Андрію Парамонову (Харківський приватний музей міської садиби) для підготовки цього цікавого перевидання. Слід зазначити, що до Василя Бабенка такі докладні етнографічні дослідження Катеринославщини не робилися. Вперше він описав і проілюстрував повсякденне життя сільського населеня губернії, приділивши увагу як українським селам, так і грецьким, російським, німецьким, болгарським, волоським (молдавським) мешканцям різних регіонів великого краю. Разом з Бабенком у експедиції брала участь його молода жінка О.Р. Бабенко. Всі предмети, які було зібрано під час обстеження краю, передано до фондів музею, і сьогодні решту з них можна побачити в експозиції залів № 3 і 4, що висвітлюють історію Катеринославщини з кінця ХVІІІ до поч. ХХ ст.
Книга буде цікавою фахівцям, краєзнавцям і широкій аудиторії, всім, хто цікавиться минулим своєї малої батьківщини.

обложка_01.jpg