Скіфський скарб з Дебальцевого

У 1905 р. біля залізничної станції Дебальцеве в Середньому Подонцов’ї був знайдений скарб, що складався з двох бронзових котлів, предметів кінського спорядження (три пари залізних вудил, один залізний псалій, пара залізних трензельних кілець, чотири бронзові персневидноклітини бляшки, бронзовий нахрапнік) і золотих фібул. Аналіз цих знахідок і їх зіставлення з прямими аналогіями з скіфських поховальних комплексів Північного Причорномор’я дозволяють відносити час депонування Дебальцевського скарбу до середини III ст. до н. е. Без сумніву, він відноситься до скіфської археологічної культури, як і аналогічні «дивні» комплекси III-II ст. до н. е., знайдені на півдні Східної Європи.

Сердюк Майя Йосипівна (Дніпропетровськ, Україна). Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького.