ДНІМ – 170 років!

31 березня 1849 р. в газеті «Катеринославські губернські відомості» (додаток до № 12) було опубліковано повідомлення «Про устрій громадського музеум в місті Катеринославі». Це перша згадка про створення музею в Катеринославській губернії. З ініціативи діячів просвіти, освіти та прихильності сприяння губернатора А.Я. Фабра було вирішено заснувати Громадський музей в приміщенні Потьомкінського палацу — Дворянського зібрання.

Сучасники часто називали цей музей «Фабрівським». Організаційні функції взяв на себе директор Катеринославської класичної гімназії, який одночасно був директором всіх училищ губернії, Яків Дмитрович Грахов. Він збирав музейні предмети — різні археологічні та історичні стародавності, рідкість, переважно, знайдені в Катеринославській губернії, а також привезені з інших місць.

Це могли бути природні матеріали, давні монети та медалі, скам’янілості, кістки реліктових тварин, археологічні знахідки з поховань і поселень усіх часів. Сам Грахов, а також Фабр, передали в музей різні колекції мінералогічних рідкостей, античних старожитностей, єгіпетські пам’ятники, іноземні та російські монети і медалі. Губернатор приділяв велику увагу збирання та збереження кам’яних скульптур, яких на Катеринославщині в середині ХІХ ст. налічувалося більше 400 одиниць. Всі зібрані Грахова матеріали були розміщені у вітринах, виставлені в одному з приміщень Потьомкінського палацу, і допитлива публіка могла вільно оглядати колекції, долучаючись до історичного минулого нашого краю і культурно-історичних пам’ятників давніх цивілізацій Єгипту та Греції. Серед єгипетських старожитностей, наприклад, експонувалася мумія жінки з дитиною I тис. до н.е. У 1860-1900-ті роки колекція музею була перевезена з палацу в будівлю класичної гімназії, і за збереження предметів та функціонування музею вся відповідальність покладалася на директорів гімназії.

У 1906 р. всі збережені матеріали Фабрівського музею були передані на зберігання та експонування у знову створений Обласний музей ім. О.М. Поля — нині Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, який є продовжувачем починань місцевих любителів старовини середини ХІХ століття.

Таким чином, 2019 рік — рік 170-річного ювілею одного з найбільших та провідних музеїв України. На сьогоднішній день ДНІМ це:

  • історичний музей
  • діорама “Битва за Дніпро”
  • музей АТО
  • меморіальний будинок-музей Яворницького
  • музей “Літературне Придніпров’я”
  • Музейний центр О.П. Блаватської та її родини
  • Музей історії розвитку місцевого самоврядування Дніпропетровської області

Музей і сьогодні продовжує жити, творити: проводяться авторські екскурсії, презентації, виставки, тощо. Чекаємо на Вас у нашому музеї! Слідкуйте за рекламою.