Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського

Музей Максима Рильського  за своєю колекцією – один  із найбільших літературно-меморіальних музеїв України . Він  був створений за підтримки та ініціативи відомих письменників, митців та вчених, Спілки письменників України у 1966 році. Музей розташований в одній із найдавніших історичних місцевостей Києва – Голосієві, на мальовничому пагорбі Горіховатського озера.

Колекція музею Максима Рильського  представлена унікальними виданнями меморіальної бібліотеки поета, творами образотворчого, прикладного та ужиткового мистецтва,  предметами інтер’єру,  кіно-фото матеріалами 50-60-их  років ХХ ст.,   рукописним   фондом М.Т.Рильського та  видатних  представників  культури і науки ХІХ-ХХ століття. Площа музею охоплює близько 0,45 га і включає будівлю, власне, самого  музею та меморіальний сад із рідкісними сортами фруктових дерев, посадженими  поетом та видатними українськими вченими-селекціонерами Й.Магометом та М.Гришком.

У Голосіївській садибі Максим Тадейович прожив зі своєю великою сім’єю останні тринадцять років  свого життя  – з 1951 до 1964 рік . Тут збирались не тільки відомі письменники, художники, вчені, артисти, але й київські студенти, що співали заборонені колядки, тут отримували підтримку молоді поети -шістдесятники, художники та музиканти. Відомий український та російський мистецтвознавець, вчений, перекладач, письменник Олександр Дейч в листі до сина поета Богдана Рильського  сформулював мету створення музею як збереження історичної та культурної пам’яті, „ щоб творча спадщина Рильського жила серед нових поколінь і хвилювала їх своєю нев’янучою красою”.

В своїй роботі Музей застосовує сучасні форми роботи з  відвідувачами,  але й зберігає  традиції . Це  щорічне проведення  літературно-музичних зустрічей «Голосіївська осінь» ( з 1968 р.), серія мистецьких  вечорів  «Мануар» , регулярний виїзний методичний семінар  тощо.

Кількість науково – популярних видань, здійснених науковцями музею, документальних фільмів, створених на матеріалах колекції музею, засвідчуює  невід’ємність творчості одного із найвидатніших поетів України ХХ століття Максима Рильського від українського мистецького простору  та значимість музею у культурному житті країни.