Національний історико-культурний заповідник “Чигирин”

Національний історико-культурний заповідник “Чигирин”

20901, Черкаська область, м.Чигирин, вул. Грушевського, 26; Тел. (04730) 2-77-28, 2-78-27, 2-59-71; Тел./факс 2-77-28

E-mail: [email protected]

Сайт: www.chigirinzapovidnyk.org.ua

Заповідник створено 7 березня 1989 року згідно з Постановою Ради Міністрів Української РСР №77 “Про оголошення комплексу пам’яток, історії, культури та природи міста Чигирина, с.Суботова і урочища Холодний Яр у Черкаській області Державним історико-культурним заповідником”. 23 вересня 1995 р. заповіднику надано статус національного.

Заповідник об’єднує території історико-культурного та природно-заповідного фонду загальною площею 243 га. До складу закладу входять 29 пам’яток  історії, археології, архітектури, природи міста Чигирина, сіл Суботова, Стецівки, Медведівки, урочища Холодний Яр. З них 4 – пам’ятки Національного значення: Замкова гора в Чигирині, церква Святого Іллі з дзвіницею, місце усипальниці Богдана Хмельницького, Суботівське городище чорноліської культури в с.Суботів.

 В складі заповідника діють 5 музеїв: Б.Хмельницького та археології в м.Чигирин, історичний – у с.Суботів, краєзнавчий – у с.Медведівка, етнографічний – у с.Стецівка. Серед найцікавіших екскурсійних об’єктів заповідника: Замкова гора із залишками Чигиринської фортеці ХVІІ ст., історико-архітектурний комплекс «Резиденція Богдана Хмельницького», церква Святих апостолів Петра і Павла в м.Чигирин, Іллінська церква та Три криниці в с.Суботів, лісове урочище Холодний Яр, 1000-літній дуб Максима Залізняка на хуторі Буда.

Серед напрямків діяльності НІКЗ “Чигирин” провідне місце посідає науково-дослідна робота. У заповіднику постійно проводяться археологічні дослідження, етнографічні експедиції, здійснюється наукова комплектація музейних фондів, відроджуються народні промисли. Заповідник тісно співпрацює з науковими установами України, Польщі, США, Росії. На базі НІКЗ «Чигирин» проводяться науково-практичні конференції та семінари, в тому числі й міжнародні, присвячені різним напрямкам діяльності.

Співробітники закладу постійно працюють над вдосконаленням форм та методів  науково-освітньої роботи з учнівською молоддю. Ними розроблена навчально-виховна програма “Стежками Чигиринщини”, що включає заняття з історії, археології, етнографії, лекції, пересувні виставки в навчальних закладах, кінолекторії в археологічному музеї та музеї Б.Хмельницького.

Тісна співпраця єднає НІКЗ “Чигирин” і Національну спілку майстрів народного мистецтва України. Починаючи з 2003 року,  щорічно в Чигирині проходять Всеукраїнські симпозіуми молодих гончарів, а з 2005 р. проводиться Всеукраїнський симпозіум майстрів народного мистецтва “Суботів”.

НІКЗ “Чигирин” бере постійну участь в міжнародних та всеукраїнських виставках і презентаціях, спрямованих на популяризацію туризму.

Директор заповідника: Полтавець Василь Іванович, заслужений працівник культури України.

Заявка: музейні видання.