Бердянський краєзнавчий музей

          Бердянський краєзнавчий музей  було засновано в 1929 році. Перше приміщення музею – одне з найкрасивіших будівель міста – будинок колишньої  Міської управи. У 1930 році другий поверх управи розмістив зали художнього музею ім. І.І.Бродського, і протягом шести наступних років музеї мали спільне приміщення. Надалі музей став підґрунтям для відкриття видавництва для друку листівок з репродукціями картин. Відокремлення краєзнавчого і художнього музеїв відбулося у 1936 році, і краєзнавчий музей  розташувався у будівлі Бердянсько-Ногайського банку. У роки Великої Вітчизняної війни частину експонатів краєзнавчого музею було евакуйовано до Волгограду. Музей поновив роботу у 1944 році у будівлі приходської школи католицького храму, а з 1958 року розміщується за адресою: пр.Перемоги, 14.

Особливий внесок у розвиток музейної справи, етнографії, краєзнавства і фольклористики, діалектології рідного краю зробив В.Г.Кравченко – уродженець м.Бердянська, а в подальшому професор, директор Волинського науково-дослідницького музею, член Українського товариства «Просвіта», автор багатьох  народознавчих розвідок, організатор етнографічних експедицій. Саме тому Бердянський краєзнавчий музей носить його ім’я.

Вагомий внесок у розбудову музею зробила його директор  Л.Ф.Ноздріна. Під  її керівництвом були створені нова експозиція краєзнавчого музею і три філії: меморіальний будинок-музей П.П.Шмідта, музей «Подвиг» та музей історії міста Бердянська.

 Дев’ять експозиційних зал краєзнавчого музею охоплюють період з найдавніших часів по сьогодення та містять наступні розділи: археологія, заселення краю, історія  дорадянського, радянського, та сучасного періодів, природа краю та етнографія.

Експозиції постійно оновлюються. За останні роки було проведено реекспозицію четвертого залу дорадянського періоду «Соціально-економічний і політичний розвиток краю у другій половині XIX – на поч.  XXст.» і першої зали радянського періоду «Бердянськ та край у період 1917-1921рр.»

 Виставкова зала музею містить оригінальні, самобутні етнографічні  експозиції: «Українська хата  кінця XIX – поч. XX ст.» та «Болгарський будинок 50-х рр. XX ст.», експозиції, присвячені життю та діяльності наших видатних земляків  В.Г.Кравченка та братів Т.А. і К.М. Зіньківських. У 2001 році до 140-річчя переселення болгар з Бессарабії до Таврії було відкрито експозицію «Болгари у Таврії. Історія та сучасність», ще раніше – «Бердянськ і греки». Трагічним сторінкам  нашої історії присвячені експозиції «Голодомор 1932-1933рр.» та «Політичні репресії 1930 – 1950рр.», що були побудовані одними з перших в Україні.

Філію краєзнавчого музею – меморіальний будинок-музей П.П.Шмідта (вул. Шмідта, 8) відкрито в 1980 році. В цьому будинку с 1976 по 1986рр. мешкала родина начальника міста і порту П.П.Шмідта, тут пройшли дитячі роки майбутнього лейтенанта П.П.Шмідта, який навчався в Бердянській класичній чоловічій гімназії. Дві зали  першого поверху музею присвячені  родині Шмідтів та життю і діяльності лейтенанта П.П.Шмідта. Другий поверх музею відтворює затишну атмосферу XIX cт. – вітальні, кабінету батька, дитячої та їдальні родини.

Філія краєзнавчого музею – музей «Подвиг» (вул. Свердлова, 10) відкрито 5 травня 1985 року до 40-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945рр. Шість зал музею висвітлюють тему «Бердянськ та Бердянський район  у роки Великої Вітчизняної війни»,  розкривають героїзм та самовідданість нашого народу у воєнні роки. В музеї традиційно проводяться зустрічі ветеранів міста та району з учнями шкіл та студентською молоддю. Завжди актуальними  є експозиції «Афганістан болить у моїй душі», «Ними пишається місто», «Інтер’єр житлової кімнати 1950-х рр.» та виставка робіт місцевих майстринь-вишивальниць М.Г.Білоусової-Каракаш та Т.П.Гамольської.

Нещодавно, у лютому 2015 року, до річниці пам’яті Героїв Небесної Сотні було відкрито виставку  «Героїв України будемо гідні!», яка висвітлює трагічні події Євромайдану, героїв-земляків, загиблих під час АТО на сході України,  діяльність волонтерських організацій м.Бердянська.

Філію краєзнавчого музею – музей історії м. Бердянська (вул.Дюміна, 15) відкрито 17 вересня 2005 року. П’ять експозиційних зал охоплюють три  періоди розвитку міста: дорадянський, радянський та незалежності України. Вітрини малої виставкової зали розповідають про міста-побратими Бердянська та демонструють колекції самоварів і прасок кінця XIX – поч. XXст.

    Конференц-зала музею увічнює пам’ять одного із засновників м.Бердянська – найсвітлішого князя, генерал-губернатора Новоросії та намісника Бессарабії  М.С.Воронцова – містить виставку «Галерея портретів родини М.С.Воронцова» та збирає за круглим столом учасників науково-практичних конференцій, музейних фестивалів, представників національно-культурних товариств.

Інноваційною формою роботи Бердянського краєзнавчого музею є збереження експозицій колишніх музеїв на громадських засадах ліквідованих промислових підприємств міста радянського періоду: Першотравневого заводу с/г машин, заводу «Азовкабель»,  винрадгоспу «Жовтнева хвиля», заводу «Шляхмаш» та ін. Директор музею Л.Ф.Ноздріна ініціювала та реалізувала проект «Музей в музеї»:  сприяла  перевезенню експозицій,  їх реставрації та розміщенню у залах філій.

Серед музейних колекцій  вирізняємо: археологічні (біля 30  половецьких кам’яних статуй XI-XIIIcт., грецькі амфори IVст. до н.е.), етнографічні   («Черепиця кінця XIX – поч. XXст.»,   «Мідні бакири кінця XVIII – XIXст.»,  «Самовари кінця XIX – поч. XXст.», «Праски кінця XIX – поч. XXст.»,   «Прядки кінця XIX – поч. XXст.»), філокартична (28 тис. листівок відомого бердянського філокартиста-краєзнавця О.М.Ломоносова найрізноманітнішої тематики, серед яких: «П.П.Шмідт у листівках», «Творчий спадок І.І.Бродського» та ін.), нумізматична, фалеристична,  образотворча (роботи П.П.Білоусова, Я.С.Хаста, Л.Б.Годлевського,   вишивки художньою гладдю бердянських майстринь М.Г.Білоусової – Каракаш та Т.П.Гамольської),  унікальні рукописні джерела з історії  міста Бердянських літописців XIX – XXcт. В.К.Крижанівського  та П.П.Архіпенка, побутові речі: швацкі машинки кінця XIX – 60-х рр. XXст., патефони початку – середини  XXст.).

Наукова діяльність Бердянського краєзнавчого музею – це науково-дослідницька робота, результатом якої є  розробка нових тем з історії краю та міста,  науково-історичні довідки, краєзнавчі нариси і статті. Наукові розробки музею втілюються в різноманітних виданнях музею: Л.Ф.Ноздрина «Записки краеведа»  (2004р,2007р, 2012р), «Бердянську – 180» (2007р.),  «Бердянську-185»(2012р.), «Путеводитель по музею истории города Бердянска» (2009р.), «Путеводитель по мемориальному дому-музею П.П.Шмидта» (2009р.), «Путеводитель по музею «Подвиг» (2010 р),  «Бердянський краєзнавчий музей : Путівник»(2011р.), «Музей і відвідувач» (2009р.), Л.Ф.Ноздрина «Фольклор болгарских сел Бердянского района Запорожской области», Л.Ф.Ноздрина «Песенный фольклор болгар Приазовья»(2014р)   та ін. Традиційними є щорічні науково-етнографічні експедиції по селах Бердянського району,  збір експонатів безпосередньо науковими співробітниками, робота зі збереження культурних пам’яток міста.

Культурно-просвітницька діяльність – це передусім робота з відвідувачами, виїзні лекції (в тому числі із застосуванням електронних форм показу), театралізовані музейні вистави, літературні вечори, концертні програми. Щороку Бердянський краєзнавчий музей та його філії відвідують понад 50 000 осіб,  до послуг яких пропонуються екскурсії найрізноманітнішої тематики, експонуються понад 40  виставок, як пересувних так і постійно діючих,  проводяться культурно-масові заходи (понад 50). У фондах музею зберігається понад 80 тис. музейних предметів.

Майже 40 років музей очолює Л.Ф.Ноздріна, завдяки її творчому потенціалу краєзнавчий музей перетворився на музейний комплекс, який відіграє значну роль у культурному   житті міста.

 Завжди привабливими для відвідувачів є  вишукані інтер’єри, діорами, виконані професійними художниками, експозиції просто неба:  «Половецькі кам’яні статуї», «Бердянськ у роки Кримської війни 1853-1856рр.»,  які супроводжуються екскурсіями, воскові фігури В.К.Крижанівського та всесвітньовідомого мікробіолога  В.А.Хавкіна, вакцини якого врятували світ від холери та чуми, етнографічні виставки, окремі раритети.

Директор музею Л.Ф.Ноздріна – заслужений працівник культури України, член Національної спілки журналістів України, двічі переможець конкурсу Міжнародного благодійного фонду «Україна – 3000» на отримання стипендії для музейних фахівців на 2005-2006рр. та 2010-2011рр., член Українського центру розвитку музейної справи. Її праця відзначена численними нагородами: Почесним знаком Міністерства культури і мистецтв України,  «За багаторічну  плідну працю в галузі культури», «За вагомий внесок у розвиток Запорізького краю», орденом Княгині Ольги ІІІ ступеню.

Бердянський краєзнавчий музей неодноразово нагороджували  дипломами, грамотами. Музей впроважує програму «Розвиток екскурсійного та туристичного обслуговування мешканців і гостей міста з розробкою туристичних маршрутів з використанням об’єктів історико-культурної та архітектурної спадщини міста». Це пішохідні, автобусні, катерні екскурсії різноманітної тематики.

У 2011 році Бердянський краєзнавчий музей  за підтримки Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» реалізував  грантовий проект «До музею лише крок», який допоміг активізувати  просвітницьку і видавничу діяльність музею, залучити значну кількість мешканців і гостей міста до музейних зал.