Історичний музей до 100-річчя української революції 1917-1921 рр.

Протягом 2016-2017 року музей активно проводить заходи щодо наукових досліджень, популяризації подій та постатей Української революції в нашому краї. Перш за все вивчаються музейні предмети з фондової колекції, зокрема архів 228 пішого полку, газети 1917-1921 рр. «Республіканець», «Рада», «Нова Рада», матеріали з історії музею в цей період, життя та діяльність Івана Труби, Нестора Махна, Трохима Романченка тощо. На базі колекції створено низку міні-виставок, зроблені доповнення в експозицію зали № 5 «Наш край в 1917-1921 рр. Події Української революції на Катеринославщині». Були висвітлені події лютого – червня 1917 р., матеріали Михайла Грушевського (до 150-річчя від дня народження), документи про українізацію в армії, як зароджувалась українська національна символіка та військова атрибутика та ін. В залах музею експонувалась виставка Інституту національної пам’яті (Київ) «Люди Свободи» – це 20 фото-постерів з біографіями борців за свободу України, серед яких значна частина представляє саме видатних діячів Української революції. Дана виставка протягом року мандрує по музеях області (Кам’янське, Кривий Ріг, Павлоград, Тернівка).

Для наукових працівників, екскурсоводів музею автором даної теми, завідуючою відділом Т.М. Цимляковою проведено семінар з підвищення кваліфікації, з роз’ясненнями щодо нових даних про події Української революції та як вони вплинули на революційний рух в нашому краї. Нею підготовлено виступ на засідання краєзнавчого гуртка в Обласній універсальній науковій бібліотеці з питання розповсюдження ідей української самостійності, державності в нашому краї в 1917-1921 рр.

Результати наукових досліджень музейних працівників знайшли відтворення у виступах на наукових конференціях (в ДНІМ ім. Д.І. Яворницького, Національному гірничому університеті, Білоцерківському краєзнавчому музеї), в науково-популярних статтях, бібліографічних збірниках (разом з Обласної універсальною науковою бібліотекою). Автори матеріалів: Цимлякова Т.М., Бекетова В.М., Василенко Н.Є.

На сьогодні в музеї ведеться робота по виявленню пам’ятних місць Української революції на Дніпропетровщині (місця, де відбувались бої, з’їзди, мітинги, засідання, лекції, мешкали учасники подій), створенню виставок, а також проведенню систематизації та каталогізації архіву 228 пішого запасного полку (140 документів), що зберігається в ДНІМ, і де відбувалась українізація, створювалась українська військова організація, були активісти Української революції саме в нашому регіоні в 1917 р.

В.М. Бекетова, заступник директора з наукової роботи