57-мм протитанкова гармата зразка 1941 року (ЗІС-2)

Радянська протитанкова гармата калібру 57 мм (2,24 дюйма). Головний конструктор — В. Р. Грабін. Головне підприємство по розробці і виробництву — артилерійський завод № 92 в місті Горькому. Розрахунок знаряддя складають чотири номери: командир, навідник, арядник, піднощик.

Історія.

На початку 1940 року конструкторське бюро В. Г. Грабіна отримало від Головного Артилерійського Управління (ГАУ) завдання на розробку потужної протитанкової гармати. Головал цього відомства маршал Кулік і його підлеглі аргументували потребу в такій гарматіі тим, що використання СРСР танків з протиснарядним бронюванням у війні з Фінляндією не залишиться непоміченим в нацистській Німеччині і послужить стимулом для створення там аналогічних бойових машин. Тому В. Г. Грабін і його колектив при розробці гармати орієнтувалися на характеристики вітчизняного важкого танка КВ-1.
Розробка почалася в травні 1940 року і на початку 1941 року гармата ЗІС-2 була прийнята на озброєння з офіційною назвою «57-мм протитанкова гармата зр. 1941 р.».
ЗІС-2 була першою радянською гарматою, змонтованою на серійній самохідній артилерійській установці (САУ). Восени 1941 р. частина гармат з щитовим прикриттям була встановлена на шасі легкого броньованого артилерійського тягача «Комсомолець».
Отримана САУ ЗІС-30 виявилася машиною сурогатного типу, але була добре зустрінута у військах із-за хорошої бронепробиваємості гармати і спроможності пересуватися своїм ходом. Всього було побудовано близько 100 таких самоходок.
Слід зазначити, що поява в 1943 році на полі бою «Пантери» не супроводжувалася визнанням радянських артилеристів у власному безсиллі, як це було фактично у випадку з «Тигром». 45-мм гармата могла вражати «Пантеру» в борт, а ЗІС-3 додатково ще і в маску гармати. Але для боротьби з «Тиграми» дуже настійно було потрібне могутніша протитанкова гармата, ніж 45-мм гармата зр. 1942 року або ЗІС-3. Тому 15 червня 1943 року гармата ЗІС-2 була знов прийнята на озброєння з новою офіційною назвою «57-мм протитанкова гармата зразка 1943 року». За 1943-1945 рр. було випущено 9645 гармат ЗІС-2.

Характеристика.

Гармата ЗІС-2 зразка 1943 року є знаряддям з вертикальним клиновим затвором і напівавтоматикою копірного типу. При стрільбі затвор відкривається і закривається автоматично, завдання заряджаючого полягає в своєчасному укладанні чергового снаряда в комору. Завдяки цьому скорострільність може досягати 25 пострілів за хвилину. Ствол має моноблочну конструкцію і з’єднується з лафетом, який запозичений від дивізійної гармати зразка 1942 року ЗІС-3. Лафет з розсувними станинами має пружинне підресорювання колісного ходу, що відключається при стрільбі. Це дозволяє транспортувати знаряддя механічною тягою по шосе з швидкістю до 50 км/ч, а по путівцю – до 30 км/ч. Гармата також може перевозитися шіскою коней за передком. Знаряддя оснащене панорамним прицілом ПП1-2 з шарнірним приводом.
На базі ЗІС-2 була створена 57-мм танкова гармата ЗІС-4, яка вироблялася малою серією і встановлювалася на танк Т-34.
Гармати ЗІС-2 поступали на озброєння як артилерійських протитанкових взводів стрілецьких частин, так і винищувально-протитанкових частин Резерву Верховного Головного Командування. Найбільш численним видом таких частин був винищувально-протитанковий артилерійський полк (ВПТАП).

Бойове застосування.

Радянська 57-мм протитанкова гармата ЗІС-2 успішно використовувалася в роки Великої Вітчизняної війни для боротьби з танками і бронемашинами противника. За своїми характеристиками вона не мала рівних серед малокаліберної протитанкової артилерії: при початковій швидкості 700 м/с її снаряд на дальності 500 м пробивав броню завтовшки 100 мм.
До складу боєкомплекту входили унітарні постріли з уламковими, бронебійно-трасуючими снарядами, а також картеч для ураження живої сили противника на дальності 100–200 м.
Вперше у великій кількості 57-мм гармати ЗІС-2 зр. 1943 р. були використані влітку 1943 р. в боях на Курській дузі.
Гармата використовувалася до кінця Другої світової війни і по праву вважалася за однією з кращих протитанкових знарядь. Всього у 1943-45 рр. було виготовлено 9645 57-мм протитанкових гармат